Son Dakika

• No Posts Found

MENDERES NEHRİ YATAK TEMİZLİĞİ 2016 YILI SONUNDA BİTECEK

2013 yılında yatak temizliğine başlanan Büyük Menderes Nehrinde çalışmaların bu yıl sonunda biteceği bilgisi verildi. AK Parti Söke İlçe Başkanı Fatih Gürer, İl yönetim kurulu üyesi Abdullah Yeniusta, Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Yönetim kurulu başkan yardımcısı Mümin Meydan’dan oluşan ekip Büyük Menderes Nehrindeki yatak temizliğinde gelinen son durumu yerinde göstermek amacıyla bir basın turu düzenlediler.

Sarıkemer Mahallesinde DSİ Bölge Müdürlüğü teknik ekibinin de dahil olduğu basın turunda ön temizleme yapan makinelerin Sarıkemer Mahallesi içinden geçen köprüye kadar ulaştığı görülürken, yatağın derinleştirme ve genişletme çalışmasını yürüten sallama kepçelerin Çalıköy yakınlarında çalışmalarını sürdürdüğü görüldü. Bunun yanında özellikle Menderes Nehri yatak patlaklarının yaşandığı kıvrımlarda taşlanıyor. Taşlama çalışmaları şu anda Söke Regülatörü yakınlarında devam ediyor.

Çalışmaların geldiği son durum hakkında bilgiler veren DSİ Mühendislerinden Ahmet Süvari “8 tane beko kepçe ile ön temizleme çalışması yapılıyor, 5 sallama kepçe ile bentler oluşturulup yatak derinleştirilip genişletiliyor. Çalışma bittiğinde Menderes Nehrinin su taşıma kapasitesi artacak. Taşkın olayı en aza inecek.   Öncü makinelerle yatağı genişletiyoruz. Çalışmalar 2013 yılında başladı ve devam ediyor. Şu anda denize ulaşmamıza 38 km. kaldı. Bu yıl içinde Menderes Nehri yatak temizliğini bitirmeyi planlıyoruz. Denize ulaşacağız. Söke Bölgesinde 13 makine çalışıyor.”dedi.

Taşlama işini yürüten müteahhit İsmail Öztürk, DSİ’nin gösterdiği kıvrımları taşlama yaptıklarını belirterek “Günde 80 ile 150 metre arasında taşlama yapıyoruz. Taşları toprak ve kil karışımı ile sıkıştırıyoruz. Böylece özellikle kıvrımlarda yaşanan yatak patlakları olmayacak.”dedi.

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Büyük Menderes Nehri yatak temizliğinin kendileri için bir rüya olduğunu belirterek “Ama bu rüya gerçeğe dönüşüyor. Menderes Nehri yatak temizliği önemli bir hizmet. 2013 yılında başladı ve 2016 yılı sonunda bitmiş olacak. Dere islahlarıda yapılınca Söke Ovası taşkınlardan kurtulmuş olacak. Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na teşekkür ediyorum. DSİ yetkililerine teşekkür ediyorum. Bu çalışma ile Menderes Nehrinin taşıma kapasitesi arttı. Kıvrımlarda taşlama yapılıyor. Yılda 2-3 ürün alabileceğiz.”dedi.

AK Parti Söke İlçe Başkanı Fatih Gürer de yaptığı açıklamada “Menderes Nehrinde yatak temizliği hızlı bir şekilde devam ediyor. Menderes Nehrinde meydana gelen taşkınlarla alivyonlar denize gidiyor. Verimli topraklar yok oluyor. Bu amaçla yatak temizliği başlatıldı. Bu önemli bir proje. Bu projeyi AK Parti hükümetimiz başlattı ve bitirecek. Çiftçimiz yılda 2-3 ürün alabilecek. Toprak kayıpları en aza indirilecek.  Bakan ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.