Son Dakika

• No Posts Found

Muhalefete Tavsiyeler

mustafa mesut özekmekciDeğerli okuyucularımız bir ülkenin demokrasisinin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için lazım gelen en önemli etkenlerden biri muhalefettir. Ne yazık ki bizim ülkemizde muhalefet partileri gerçekten muhalefet yapmak haricinde her işi yapıyorlar. Mesela yıllardır en iyi yaptıkları iş seçim sonuçlarını görüp kolaycılık yaparak halkı suçlamayı seçmek. Buna son dönemde özellikle 1 Kasımdan beri Sayın Cumhurbaşkanına hakaret etmek eklendi. Hâlbuki yapmaları gereken en önemli hususu yani koltuklarını bırakmaya yanaşmıyorlar daha ilginci ise ülkenin gidişatını dair kayda değer çözüm yolları üretmiyorlar yahut üretemiyorlar. İşte son dönemde muhalefet partilerinin yaptığı tartışmalara küçük örnekler.

-CHP de hangi milletvekili Atatürk’ün resmini duvardan indirdi? Hangisi Atatürk’ün yeni bir resmini duvara astı? Kim genel başkanlığa aday oldu ve yeterli imzayı alamadı? Kim olası bir savaşta milletvekili olduğu halde Türkiye yerine İran’ı tercih edecek? Kim partiden ihraç edilecek? Anlayacağınız CHP  toto kuponu gibi bir parti olmuş durumda. Merak ediyorum genel başkan son kurultayda partinin yönetim kademesini neredeyse komple değiştirdi, acaba bu kademelere gelen hangi şahıs Türkiye’nin iç ve dış sorunları için incir kabuğunu dolduracak herhangi bir cümle kurdu? Sanıyorum hiç birisi. Görünen o ki CHP yıllardır uyguladığı ve başarılı olamadığı siyaset biçiminden vazgeçmeyecek. Neticede CHP her zaman olduğu gibi Türkiye’nin sorunları için hiçbir tedavi yöntemi bulamayacak. En iyi yaptıklarını “sandıkları” işi yapacaklar. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la polemiğe girecekler ve kaybedecekler.

-MHP görünen o ki CHP’den farklı değil. Gelinen süreçte MHP’de ciddi bir genel başkanlık polemiği yaşanmakta. Genel Başkan Sayın Devlet Bahçeli’nin kongrenin 2017 yılında yapılacağını açıklaması parti içindeki ve dışındaki mücadelenin dozajını ve genel başkan aday sayılarını arttıracağı muhakkak. Lakin bunun Türkiye’ye katkısının olmayacağı da bir o kadar açık. Peki, MHP başka ne yapacak? Şüphe yok ki Cumhurbaşkanıyla polemiğe girecekler ve 13 yılın gösterdiği üzere onlarda kaybedecekler.

-HDP ise 7 Haziranda kazandığı oy oranını kaybetmesinin yanında 1 Kasımda ve onu izleyen süreçte oydan daha büyük bir şeyi yani toplumun belli bir kesiminden kazandığı sempatiyi kaybetti. Bu sempatiyi geri kazanmak içinse hiç bir şey yapmadıkları ve pkk’nın eylemleri devam ettiği sürece hiçbir şey yapamayacakları gayet net belli oluyor. HDP için geriye kalan şeyde diğer iki partiden farklı değil. Onlarda Cumhurbaşkanı ile polemiğe girecekler ve onlarda kaybedecekler.

Bu gün Türkiye’de başta muhalefetin ve dahi Ak Parti içinde ki belli kliklerinde çok net şekilde anlaması gereken bir husus vardır. Bu husus Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bir siyaset fenomeni olduğudur, görünen o ki bu husus hiç bir şart altında değişmemiş ve değişmeyecektir. Bu yüzden Türkiye’de siyaset yapıp siyasetin ana fonksiyonu olan çözüm üretme sürecini Sayın Cumhurbaşkanın şahsıyla yahut halkın ona tevdi ettiği makamıyla(ki %52 oy alarak seçildi) uğraşmaya indirgemek büyük bir hata, zaman kaybı ve bana göre memlekete ihanettir.

Anlaşılması gereken şey odur ki Türkiye ne yazık ki bu gün savaştadır. Ülkenin kuzeyine ve güneyine Rusya yerleşmiştir. Doğuda İran; üzerindeki ambargoların kaldırılmasıyla günden güne güç kazanmakta ve neredeyse Rusya ile birlikte Türkiye aleyhine hareket etmektedir. Daha 25 Ocak 2016 günü İran Ticaret Bakanı Muhammed Reza Nematzadenin Türk ürünlerinin İran üzerinden Rusya ihracatının yasaklanması için talimat verdiği bilinmekte ve basınımızda yer almaktadır. Ülkenin içindeki kargaşa ve bu kargaşanın sonucu olan kaosu ise söylemeye dahi gerek duymuyorum.

Buradan muhalefet partilerine sesleniyorum. Türkiye’nin içine düştüğü daha doğrusu özellikle Suriye merkezli olarak düşürüldüğü süreç için hiç mi söyleyecek sözünüz yok? Oynanan oyunu fark edemiyormusunuz? Hadi dış politikayı geçtim, kendinize iç politika için hiç mi Demokrat Partiyi örnek almıyorsunuz? Acaba Tarih mi okumuyorsunuz?

Vazgeçin halkın seçtiği Sayın Cumhurbaşkanıyla uğraşmaktan, hakaret etmekten. Merak buyurmayınız efendiler. Bu Halk Cumhurbaşkanın icraatlarını beğenmezse Sayın Recep Tayyip Erdoğan ne başkan olabilir ne de tekrar Cumhurbaşkanı seçilebilir. Yapmanız gereken fonksiyonu yapın, halkın size verdiği muhalefet vazifesini hakkıyla yerine getirin. Kendi makam ve koltuklarınız için değil Türkiye için çözüm üretin ve iktidar alternatifi olun. Tabii olabiliyorsanız? Yoksa daha çok 13 yıllar beklersiniz!!

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.