HAVA ŞARTLARI BUĞDAYLARIN GELİŞİMİ İÇİN ÇOK UYGUN

Söke Ovasında yaklaşık 25 bin dekar buğday ekiminin yapıldığını söyleyen Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyesi Muzaffer Kovancı, hava şartlarının buğdaylar için çok iyi gittiğini ve rekor oranda bir verim beklediklerini söyledi.

Muzaffer Kovancı konuyla ilgili gazeteniz YeniSöke’ye yaptığı açıklamada “Bilindiği gibi Söke Ovasında taban suyu çok yüksek. Bunun için her kış mevsiminde toprağı yıkama yaparak taban suyunu düşürmeye çalışıyoruz. Taban suyu yüksek olduğu için buğday üretimine de çok uygun değil. Özellikle yağışlı geçen kış mevsiminde taban suyu yükseliyor. Taban suyunun yükselmesiyle birlikte buğdaylarda gelişimi sorunlu oluyordu.

Ancak bu sezon yağmurlar aralıklarla yağdı. Yağmurun aralıklı yağmasıyla Söke Ovasında taban suyu geçtiğimiz yıllardaki gibi yükselmedi. Bu buğday gelişimini olumlu şekilde yansıdı. Geçen yıllara göre bu sene buğdayların gelişimi çok iyi. Eğer bundan sonraki dönemde olağanüstü şartlar gelişmezse Söke Ovasında son yılların rekor verimini alabiliriz. Yani bu sene buğday üretimi için iklim çok uygun gitti. İnşallah bunu verime yansıtırız.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.