Son Dakika

• No Posts Found

VÜCUT KİTLE ENDEKSİ 33’ÜN ÜZERİNDE İSE EHLİYET YOK

Türkiye’de 26 milyonun üzerindeki ehliyetler değiştiriliyor. 2020 yılına kadar tüm ehliyetler değişmiş olacak. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ehliyet değişimleri başladı. Ancak ehliyet değiştirme sırasında vatandaşlardan sağlık raporu isteniyor.

Ehliyet değiştirme sırasında hiçbir sağlık probleminiz olmamasına rağmen mevcut ehliyetiniz iptal edilebilir yada ehliyet alamayabilirsiniz. Çünkü ehliyetinizi değiştirecekseniz yada yeni ehliyet alacaksanız aile hekiminiz sizin kilonuzu ve boyunuzu ölçüyor. Yapılan ölçümde vücut endeksiniz 33’ün üzerinde ise doktorunuz size ehliyet için sağlık raporu vermiyor. Vücut endeksi 33’ün üzerinde çıkması sizin aşırı şişman olduğunuz anlamına geliyor. Örneğin boyunuz 165, kilonuzda 100 kg. ise aşırı şişman sınıfına giriyorsunuz ve doktorunuz size ehliyet için sağlık raporu vermiyor.

Konuyla ilgili edindiğimiz bilgide “Başta aile hekiminden alınacak bir sağlık raporu ile ehliyetlerin sorunsuz değiştirilebileceği gündeme geldi. Bakanlıkta bunu böyle açıkladı. Ancak bize gelen genelge çok ayrıntılı. Sürücü adaylarından çok fazla tahlil isteniyor. Öncelikle hiçbir sağlık probleminiz olmasa dahi ehliyet için sağlık raporu alamayabilirsiniz. Aşırı kilolu olmak yani halk arasında şişman olarak adlandırılanlara ehliyet için sağlık raporu verilmiyor. Ehliyet için gelen kişinin burada boyunu ölçüyoruz, kilosunu alıyoruz. Elde ettiğimiz verileri bilgisayarın  vücut endeksi programına işaretliyoruz ve onay istiyoruz. Gelen sonuçta veri 33’ün altında ise ehliyet almasında sakınca yoktur raporu veriyoruz. Ancak sonuç 33’ün üzerinde çıkarsa fazla şişman olduğu için ehliyet alamaz notu düşüyoruz. Bir tansiyon hastasını hastaneye gönderip uzman doktordan uygun raporu alması için hastaneye sevk ederken aşırı şişmanlarda böyle durum ne yazık yok. Söylediğimiz şey zayıfla ondan sonra rapor verelim oluyor. Sanıyorum devlet şişmalıkta mücadele etmenin yolunu bu şekilde bulmuş. Ben buradan ehliyetini değiştirmek isteyen veya yeni ehliyet almak isteyen vatandaşlara fazla kilo almamalarını, fazla kiloları varsa zayıflamalarını öneriyorum. Eğer genelge değişmezse şişman olanların ehliyetleri tehlikede. Bu da araç kullanamayacakları anlamına geliyor. Bunun yanında vücut akü’sü 70’in altında olan vatandaşlarda ehliyet alamayacak. Ehliyet alırken zeka ölçümü de yapılacak.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.