Son Dakika

• No Posts Found

AV SEZONU HAFTA SONU KAPANIYOR

Söke Avcılık, Atıcılık, İhtisas ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Çetin Özat, 2015-2016 Av sezonunun 21 Şubat Pazar günü sona ereceğini belirterek, avcıların son günleri iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi. Çetin Özat, 21 Şubatta tüm avların yasaklandığını belirterek, avcılardan bu yasağa uymalarını istedi.

2015-2016 Av Sezonunu büyük sıkıntılarla geride bıraktıklarını söyleyen Çetin Özat “Ağustos ayında açılan av sezonunda bu sene bir ilk yaşandı. AVBİS uygulaması ile kota getirildi. Bunun yanında bir av bölgesine 16 gün avlanma kotası kondu. Bu durum beraberinde büyük sıkıntılar getirdi. İnsanlar avlanmaya gitmeden önce hangi bölgede avlanacakları, kaç av hayvanı vuracakları gibi bilgileri Orman ve Su İşleri Bakanlığına bildirme zorunda kaldılar. Bundan dolayı pek çok avcı av belgelerini iptal ettiler. Bu yıl deneme yılıydı. Bazı aksaklıklar yaşanmasını doğal karşıladık. Önümüzdeki yıl bu aksaklıkların düzeltilmesini bekliyoruz. Öncelikle bir av bölgesi için verilen 16 av günü bize göre yetersiz. Bu süre en az 40 gün olmalıdır. Bunun yanında av sayılarında da bazı iyileştirmeler yapılmalıdır. Yoksa önümüzdeki yıllarda sıkıntı daha da artacaktır.”dedi.

21 Şubat 2016 Pazar günü av sezonunun sona ereceğini söyleyen Çetin Özat “Avcı arkadaşlarımız son avlarını 21 Şubatta yaptıktan sonra tüfeklerini bakıma alsınlar ve kılıflarının içine koyup 2016-2017 av sezonunu beklemeye başlasınlar. 21 Şubattan sonraki yasak dönemde kesinlikle avlanmaya çıkmasınlar. Eğer yasak dönemde avlanırken yakalandıklarında para cezası bin TL.’den başlıyor. Bu bin TL.lik rakam büyük ve can yakıyor. Avlanma sahalarında görev yapan ormancıların affı yok. Bin TL. para cezası yanında tüfeklere el konuyor ve avcılar mahkemeye veriliyor. Böyle bir durumla hiç kimsenin karşılaşmasını istemeyiz. Avcı arkadaşlarıma uyarıyorum. Av yasaklarının sona ermesiyle birlikte avlanmaya çıkmayın.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.