Son Dakika

• No Posts Found

AVŞAR MAHALLESİNDE GÖÇÜN ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR

Söke’ye bağlı Avşar Mahallesi Muhtarı Erdoğan Bakan her geçen gün göç verdiklerini belirterek, bu hızla göç vermeye devam etmeleri halinde Avşar’ın tarih olacağını söyledi. Avşar Mahallesi’nde yaşanan göç olayının en büyük nedeninin tarımsal desteklerden yararlanamamaları nedeniyle gelir düzeylerinin düşmesi olduğunu söyledi.

Avşar’da 12500 dekar arazinin tapusunun başkası, araziyi kullananın başkası olduğunu belirten Erdoğan Bakan “Avşar’da tapular mahallede oturanların adına değil. Avşar’da 1930’lu yıllarda kadastro çalışması yapılmış. Daha sonraki yıllarda tapu sahipleri arazileri köy senedi ile satmışlar. Şu anda Tapu sahiplerinin torunları var. Sıkıntı her geçen gün büyüyor. Arazilere ait tapuların başkasının üzerine olduğu için biz devlet desteklerinden yararlanamıyoruz. 12500 dekar arazinin 10 bin dekarı kırsal arazi, 2500 dekarı sulak arazi. Bu arazilerden hiçbir şekilde destek alamıyoruz. Yani bu arazilerde üretilen ürünlerden prim alamıyoruz, mazot, gübre desteklerinden yararlanamıyoruz, iyi tarım ve organik tarım desteklerinden faydalanamıyoruz. Kısacası kayıt dışı üretim yapıyoruz. Bu kapsamda yıllık kaybımız yaklaşık 10 milyon TL. Bu rakam önemli bir rakam. Avşar olarak devlet desteklerinden yararlanamadığımız için çok daha zor şartlarda üretim yapıyoruz.

Kazancımız daha düşük. Soruna çözüm bulunmasını istiyoruz. Kadastro yetkilileri ile yaptığımız görüşmede Avşar’da sıfırdan bir kadastro çalışması sonucunda tapular mahalle sakinlerinin üzerine çıkarılması ile çözülecek. Avşarda en büyük sorun bu. Bundan dolayı sürekli nüfus kaybediyoruz. Şu anda köyde genç yok. Bir olay yaşadık. Söke OSB’de bir fabrika işçi alacak. Avşar olarak bizden iki tane genç istendi. Bu iki kişi fabrikada çalışacaktı. Avşarda  bu fabrikada çalışacak 20 ile 25 yaşlarında iki tane genç bulamadık. Benim yaşım şu anda 50. Ben Avşar’da genç sayılıyorum. Yani Avşarda 40 yaşın altında insan bulmak mümkün değil. Mahalle’de hayvan bakılacak. Ancak bunu bakacak kimse yok. Dağda zeytinde çalışacak genç yok. Herkes yaşlı. Avşar sürekli yaşlanıyor ve nüfus kaybediyor. En fazla nüfus kaybeden köy mahallelerden biri Avşar. Yıllık nüfus kaybımız ortalama 30 ile 40 arasında değişiyor. Avşarda nüfus fazla gibi görünüyor, bunun nedeni ikinci adres beyanıdır. Avşar’da tapu sorunu çözülmediği sürece önümüzdeki yıllarda nüfus kaybı daha fazla olacak.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.