Son Dakika

• No Posts Found

ZORUNLU TRAFİK SİGORTALARINDA YENİ DÜZENLEMEYİ MERAKLA BEKLİYORUZ

Söke Şoför ve Otomobilciler Odası Başkanı Refik Karataş, geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Zorunlu Trafik Sigortaları poliçe fiyatlarının düşebileceği şeklinde yaptığı açıklamanın başta şoför esnafı olmak üzere araç sahiplerinde büyük bir umuda neden olduğunu belirterek, bir an önce değişikliğin yapılmasını istedi.

2015 yılı Haziran ayında Sorunlu Trafik Sigortası yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte Zorunlu Trafik Sigortası poliçe fiyatlarının yüzde 400’e varan oranlarda arttığını söyleyen Refik Karataş “Daha önce 160 TL. olan bir aracın sorunlu trafik sigortası en az 380 TL.’den başlıyor, 500 hatta 600 TL.ye kadar çıkıyor. Ticari araçlarda bu durum daha büyük sorun. Hasarsızlık indirimleri de rafa kalmış gibi. Ömründe hiçbir trafik kazasına karışmamış, sürekli sigorta primi ödeyen araç sahiplerine bu haksızlıktır. Sürekli trafik kazasına karışan sürücüler için zorunlu trafik sigortası katlanabilir, buna hiç kimsenin itirazı olmaz. Karıştığı trafik kazasına göre zorunlu trafik sigortası primi kademeli olarak yükseltilebilir. Ancak 15-20 yıldır araç kullanan ve hayatında hiç trafik kazası yapmayan kişilere indirim uygulanmalıdır.

Ayrıca zorunlu trafik sigortasında fiyatlar belirlenirken trafik tescili yapılan yerlerin nüfusları da dikkate alınmalıdır. Örneğin İstanbul’daki bir sürücü ile Söke’nin Karakaya Mahallesindeki bir sürücünün trafik kazasına karışma oranı aynı değildir. İstanbul’dakinin çok daha fazladır. Hazirandan itibaren bunların hiç bir değeri kalmadı. Anormal yükselen fiyatlar nedeniyle araç sahipleri zorunlu trafik sigortası yaptırmaktan vazgeçiyor. Vatandaşın aracının değeri 4 bin TL, 5 bin TL. ama zorunlu trafik sigortası için istenen poliçe ücreti bin TL., 1500 TL. Yani aracın değerinin neredeyse 3’te 1’i. Bu durum böyle yürümez.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in geçtiğimiz günlerde zorunlu trafik sigortaları ile ilgili yaptığı açıklama araç sahiplerinde umut oluşturdu. Vatandaşlar dört gözle yeni uygulamayı bekliyor. Bir an önce zorunlu trafik sigortaları yönetmeliğinin değişmesini istiyoruz.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.