ODUN VE KÖMÜRLER DEPODA KALDI

Son yılların en sıcak kış mevsiminin yaşandığı bölgemizde odun ve kömür satışlarının iyice düştüğü belirtildi. Söke’de hava sıcaklıklarının yanı sıra doğal gazın odun kömür satışlarını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Metin Bilir, siftah yapmadan işyeri kapattıklarını söyledi.

Söke’de yıllardır odun kömür ticareti yapan Bayramoğlu Ticaretin sahibi Metin Bilir işlerin oldukça durgun olduğunu belirterek “Haberlerde de açıklanıyor. Son 65 yılın en sıcak şubat ayı yaşanıyor. 15 gündür Söke’de hava sıcaklığı 16 ile 20 derece üzerinde dolaşıyor. Böyle olunca insanlar evlerinde soba yakmaya gerek görmüyorlar. Akşamları az soğuk olsa da elektrik sobası ile geçiştiriyorlar. Böyle olunca doğal olarak odun ve kömüre ihtiyaç duymuyorlar.

2015 yılı yaz döneminden hazırlıklarımızı yapmıştık. Gerekli odun kömür stokumuzu yaptık ve kışı beklemeye başladık. Ancak kış ayları olarak bilinen Aralık, Ocak ve Şubat aylarında toplasan 20 gün soğuk olmadı. Soğukların olmaması ilçedeki odun kömür satışlarının durmasına neden oldu. Ben yıllardır bu işi yapıyorum. Odun ve kömür satışlarının bu kadar durgun gittiği başka bir kış mevsimi hatırlamıyorum. Odun ve kömür fiyatlarında geçen yılın fiyatlarından satıyoruz. Gördüğünüz gibi sabah geliyoruz, akşama kadar oturuyoruz ve akşam işyerini kapatıp evimize dönüyoruz. Günlerdir bu durum böyle devam ediyor. Odun ve kömür ticareti ile uğraşanlar zor bir süreçten geçiyor.

Söke’de odun ve kömür satışlarını etkileyen bir başka unsurda doğal gaz. Söke’de vatandaşlar hızla doğalgaza geçiyor. Önceki yıllarda katı yakıt ile çalışan kat kaloriferleri yerini doğalgaza bıraktı. Söke’de önemli sayıda doğal gaz abonesi var. Bu gidişle önümüzdeki yıllarda Söke’de odun kömür ticareti yerini yavaş yavaş başka dallara bırakacak. Önümüzdeki hafta mart ayına giriyoruz. Mart ayı bahar ayıdır. Çok fazla soğuk olmaz. Olsa da sayılı günlerde soğuk olur ve havalar giderek ısınır. Söke’de odun ve kömür ticareti yapanlar artık önümüzdeki kış mevsimini beklemeleri gerekli. Önümüzdeki aylarda doğalgaz alanların sayılarının giderek artacağı düşünüldüğünde odun ve kömür ticareti sona erecektir.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.