Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE MADEN İŞÇİLERİNİN EYLEMİ

Maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Meydanında bir basın açıklaması yapan Söke’deki Elit Maden işçileri eylemlerini sürdürürken cumartesi günü saat 16.00’da Cumhuriyet Meydanında ikinci bir açıklama ile maaşlarının zamanında ödenmesini istediler.

Ellerinde pankartlar, eşleri ve çocukları ile Cumhuriyet Meydanına gelen maden işçileri sıkıntılarını dile getirirken, maaşlarının ödenmesini istediler. Sloganlarla isteklerini haykıran maden işçileri adına basın açıklamasını yapan Veli Çelik “Elit Maden işçileri olarak Pazar günü gece vardiyasında haklarımızı alamadığımız için üretimi durdurduk. O günden bu yana bir şekilde direnişimizi sürdürdük ve sesimizi duyurmaya çalıştık. Görmekteyiz ki 2014 Eylül ayında torba yasa çıktığından bu yana maden patronları mağdurları oynuyor. Maden işçileri ülkenin her yerinde maaşlarını alamadıkları için üretimi durduruyor. Son olarak 3 aydır maaşlarını alamayan Zonguldak maden işçileri üretimi durdurdular. Bizlerde verilmeyen maaşlarımız için Zonguldak’lı maden işçilerinin açtığı yoldan yürüyoruz. Çalıştığımız ocağın eski sahibi uyar madencilikten 2 maaş, şimdiki Elit Madencilikten de iki maaş alacağımız duruyor. En son maaşımızı Aralık ayı maaşımızın en çoğunu alan arkadaşımız 1000 TL.lik bölümünü almıştır. Patronların bize uyguladığı kölelik düzeni devam ederken bir yandan da insanlık suçu işleniyor. Patron, bize destek verdikleri için gurbetten gelen işçi arkadaşlarımızı kaldıkları şantiyeden atarak bizleri gözdağı vermeye çalışıyor. Biz üretimi iş kanununun 34. maddesine bakarak durdurduk. Yaptığımız yasa dışı değildir. Biz grev yapmıyoruz, alamadığımız ücretlerden dolayı hakkımızı arıyoruz. Aralık ayından 1000 TL aldık, şubat maaşını daha almadık. Biz ekmek mücadelesi veriyoruz. Ekmek mücadelesi veren bir insandan onu destekleyenlerde kötü bir niyet olabilir mi. Son olarak üstüne basa basa tekrar belirtmek istiyoruz ki biz Elit Madencileri olarak hakkımızı alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Taleplerimizi bir defa daha yeniliyoruz. Verilmeyen ücretlerimiz verilmedir. Maaş günlerimiz kesin bir tarihte olmalıdır. Eylemlerden dolayı hiçbir arkadaşımıza baskı yapılmamalıdır. Ücret yoksa üretimde yok. Eski işçilerimizin Uyar Madencilikten kalan haklarının hepsi ödenmelidir.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.