Son Dakika

• No Posts Found

BUĞDAY’DA PAS VE KÜLLENME HASTALIĞI UYARISI

Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, bölgemizde hava sıcaklıklarının 19-20 derecelerde seyretmesi nedeniyle buğdaylarda pas ve küllenme hastalıklarının görülmeye başladığını belirterek, üreticilere bu konuda uyardı.

Seyit Yıldız konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Buğday’da pas ve küllenme hastalıkları, hava sıcaklığı 19-20 derecelerde ve nispi nem oranının yüzde 70’in üzerine çıktığı bu aylarda görülmeye başlar. İlimiz buğday alanlarında yapılan arazi çalımlarında Didim İlçesi Akköy Mahallelerinde buğday tarlalarında pas ve küllenme hastalıkları görülmüştür. Pas ve küllenme hastalıkları için kritik bir yıl olabileceğini, bu nedenle buğday tarlalarının çiftçilerimizce haftada 2-3 defa kontrol edilmesi ve teknik elamanlarımızca da arazi çıkışlarında teknik talimatlar çerçevesinde gerekli uyarılar zamanında yapılmalıdır.

Özellikle nispi nemin yüksek olduğu bölgelerde sarı pas ve küllenmenin epidemi yapma ihtimaline karşı ilaçlı mücadelede geç kalınmamalıdır. Bu konuda her hangi bir sorunla karşılaşıldığında ilçe müdürlüğümüze haber verilmelidir. Üreticilerimiz buğday tarlalarını kontrol etmeyi hafife almasınlar. Hastalık başında yakalanırsa mücadele daha kolay olur. Sarıpas buğdayda rekolte ve kaliteyi düşürür. Bu da ekonomik kayıp anlamına gelir.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.