SÖKE’DE PAMUK REKOLTESİ 232 BİN TONA ULAŞTI

131 Nolu Söke Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer, üreticinin pamuk rekoltesinin düşüklüğü konusunda hemfikir olmasına rağmen Söke Ticaret Borsasında tescil edilen pamuk rekoltesinin 232 bin tona ulaşmasını anlayamadıklarını söyledi.

Söke Ticaret Borsası rekoltenin 232 bin tona ulaşması ile ilgili Söke dışından gelen pamuklara bağladıklarını belirten İsmail Özer “Ancak Söke dışından 50 bin ton, 60 bin ton dolayında pamuğun Söke’ye geldiğini sanmıyoruz. Söke dışından gelen pamuk bize göre 20 bin tonu geçmez. Geçen yıllarda 182 bin ton olarak açıklanan Söke Ovasında pamuk rekoltesi rekor olarak lanse edilmişti. Bu sene ise şu ana kadar Söke Ticaret Borsasında tescil edilen pamuk 232 bin tondur. Gerçekten çok büyük rakam. Rakam bizi hayrete düşürdü.”dedi.

Kendisinin YeniSöke Gazetesinde de sezon başı ve sezon ortalarında yaptığı açıklamalarda 25 bin ton ile 30 bin ton arasında 2014 yılına göre 2015 yılında daha az pamuk üretildiğini dile getirdiğini söyleyen İsmail Özer “Bununda Söke ekonomisine yaklaşık 100 milyon TL. kayba neden olacağını ifade etmiştim. Bu sözümün arkasında duruyorum. Söke’ye geçen yıla göre 100 milyon TL. daha az para girdi. Ancak Ticaret Borsası’nın tescil ettiği pamuğa bakınca biz mi yanlışlık yaptık diye kendimizi alamıyoruz. Konunun detaylı şekilde irdelenmesi gerekiyor.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.