Son Dakika

• No Posts Found

ORGANİK TARIM BAŞVURULARI 25 MARTTA SONA ERİYOR

Söke’de yaklaşık bin ailenin 100 bin dekar alanda organik tarım yaptığı bilgisi verilirken, organik tarım yapan üreticilerin 25 Mart Cuma günü mesai bitimine kadar Söke İlçe Tarım Müdürlüğüne başvurmaları istendi.

Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cavit Gayaf, organik tarım için başvuru süresinin 25 Mart Cuma günü mesai saati bitiminde sona ereceğini belirterek “Söke genelinde organik tarım yapan üretici sayısı bin kişiyi geçiyor. Organik tarım yapan üreticilerin yüzde 70’i kooperatifimiz çatısı altında organik tarım çalışmalarını sürdürüyor. Organik tarım yapmak isteyen üreticiler başvurularını en geç 25 Mart Cuma günü mesai bitimine kadar Söke Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor.”dedi.

Organik tarım sürecinin daha da zorlaştığını ve sürenin uzatıldığını söyleyen Cavit Gayaf “Organik tarımda bekleme süresi iki yıldı ve 3 yılda üreticilere dekar başına 70 TL. destekleme ödemesi yapılıyordu. Ancak 2015 yılında yayınlanan organik tarım destekleme tebliğinde bekleme süresi 5 yıla çıkarıldı. Yani daha önce 2 denetleme geçiren üretici 3 yılda destekleme alabiliyordu. Bu sene süre 5 yıla çıkarıldı. 5 yıl sonunda üreticilere organik tarım sertifikası verilecek ve desteklemelerden yararlanmaya başlayacaklar.

Eğer üreticiler 25 Mart mesai bitimine kadar başvurularını yapmazlarsa organik tarımla ilgili tüm haklarını kaybedecekler. Yani 1 yıl başvurulmadığı takdirde yeni baştan başlanıyor. Yani bu yıl kaçırdım, önümüzdeki yıl devam ederim diye bir şey yok. Bunun için başvuru önemli. Organik tarım üreticilerine uyarıyoruz, zaman geçirmeden başvurularını yapsınlar. Özellikle zeytin üreticisi için organik tarım önemli. Dekara verilen 70 TL. miktarındaki destek bölgede organik tarımın artmasına neden oldu. Bizim zeytin üretimi yıllardır doğal şartlarda yapılıyor. İnsanlar kesinlikle kimyasal ilaç kullanmıyor. Zaten araziler engebeli olduğu için gübre ve ilaç gibi kimyasallar kullanılmıyor. Yeni getirilen 5 yıllık bekleme süresi engebeli araziler için eskiden olduğu gibi 2 yıl ile sınırlandırılmalıdır.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.