Son Dakika

• No Posts Found

BEYANNAME VERMEYEN, 3 BİN 600 TL.LİK İSTİSNADAN YARARLANAMAZ

Söke Vergi Dairesi Müdürlüğü ilgililerinden alınan bilgiye göre, kira geliri beyannameleri verme süresinin 25 Mart Cuma günü sona ereceği belirtilerek, bu süre içinde beyanname vermeyen mükelleflerin tespit edilmesi durumunda 3 bin 600 TL.lik istisnadan yararlanamayacakları bildirildi.

Söke Vergi Dairesi yetkililerinden alınan bilgiye göre; kira beyannamelerinin yanı sıra ücret geliri, menkul sermaye iradı, ve diğer kazanç  ve ırat gelirlerini ayrı veya birlikte elde eden mükelleflerin hazır beyan sisteminden yararlandıkları belirtildi. Vergi Dairesi İlgilileri mükellefleri uyararak “Kira geliri, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer  kazanç ve irad gelirleri ile ilgili beyan uygulamasına geçildi. Uygulama 1 Mart 2016 tarihi itibariyle başladı ve 25 Mart 2016 Cuma günü sona erecek. 25 Mart 1 Nisan tarihleri arasında da kira gelirlerinin 1. taksidini yatırmaları gerekiyor.

Hazır beyan sistemi mükellefe büyük kolaylık sağlıyor. Bizim tarafımızdan hazırlanan beyanlara mükelleflerimiz sadece imza atıyor. Mükellefe uzun süre beyanname hazırlamaları için zaman harcatmıyoruz. Hazır Beyan Sistemi, beyana tabi gelirleri sadece gayrimenkul sermaye iradı, ücret, menkul sermaye iradı ve diğer kazanç ve iratlardan ibaret olan mükelleflerin beyannamelerinin Gêlir Dairesi Başkanlığı tarafından önceden hazırlanan ve internet ortamında onaya sunduğu kullanımı çok basit bir sistemdir. Bu sistemden; sadece kira ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve irat gelirini ayrı veya birlikte hareket eden mükellefler yararlanabileceklerdir.

Kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iradın yanı sıra ticari, zirai veya serbest meslek kazancı elde edenler sistem üzerinden beyanname veremeyecekler.

Mükellefler, sisteme kimlik bilgilerini girip özel güvenlik sorularını cevaplayarak veya her hangi bir vergi dairesinden ücretsiz olarak alınabilecek internet vergi dairesi şifresi ile giriş yapabilecekler.

Mükelleflerimiz sisteme giriş yaptıklarında hazırlanmış olan yıllık gelir vergisi beyannamesi ekrana yansımış olacak. Beyanname üzerinde gerekli kontrolleri, düzeltmeleri ve varsa gider, indirim vb. eklemeleri yaptıktan sonra onaylandığında elektronik ortamda kayıtlara alınarak verginiz sistem tarafından hesaplanarak otomatik tahakkuk ettirilecektir.”denildi.

Kira beyanname verme süresinin 25 Mart tarihinde sona ereceği bilgisi verilerek “Bu süreye kadar beyannamesini vermeyen mükellefi Vergi Dairesi olarak tespit ettiğimizde 3600 TL. istinadan yararlanamayacaklar.”denildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.