Son Dakika

• No Posts Found

“TAHTAYA YANSIMAMASINI KABUL EDEMİYORUZ”

Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı, son günlerde pamuk fiyatlarının borsada tahtaya yansımamasının sıkıntısını yaşadıklarını belerterek, el altından yapılan bu satışların üreticiler olarak büyük tepki gösterdiklerini söyledi. Pamuk ekim sezonu öncesi yaşanan bu durumun üreticinin moralini bozduğunu söyleyen Kocabaş, Şanlı Urfa’da yaptıkları Ulusal Pamuk Konseyi toplantısında bu konunun da görüşüldüğünü söyledi.

Geçen hafta içinde Ulusal Pamuk Konseyi toplantısını Şanlı Urfa’da yaptıklarını söyleyen Kocabaş “Bilindiği gibi bende Ulusal Pamuk Konseyi yönetim kurulu üyesiyim. Şanlı Urfa ilinde gerçekleşen toplantıda pamuk ve pamuk sektöründe bulunan tüm kesimlerin sorunları ile alındı. Tekstilcilerinde bulunduğu toplantıda biz üretici kanadı olarak tekstil sanayicisinin ihtiyacı olan tüm pamuğu üretebileceğimizi söyledik. Türkiye’de yılda tekstil sanayicileri 1,5 milyon ton lif pamuk kullanıyor. Eğer üreticiye gerekli destek verilirse biz bu pamuğu üretebileceğimizi söyledik. Tekstil sektörünün dışardan pamuk ithal etmesine gerek yok. Tekstilcinin istediği kalitede pamuk üretmede sıkıntı yaşamayacağımızı  dile getirdik. Yararlı bir toplantı oldu. Pamuk sektörünün tüm sorunlarını ele aldık. Yararlı bir toplantıydı. İki günlük Ulusal Pamuk Konseyi toplantısının ikinci gününde Kahraman Maraş Sütçü İmam Üniversitesinde pamuğun geleceği konulu bir toplanda daha düzenlendi.”dedi.

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş son günlerde İzmir Ticaret Borsasında pamukta işlem yapılmadığını ve fiyatların tahtaya yansımaması ile ilgili olarak “Borsada pamuk fiyatlarının tahtaya yansımaması sezon öncesinde üreticinin moralini bozuyor. Borsada tahta fiyatlarının oluşmadığını görüyoruz. Pamuk el altından alınıp satılıyor. Bunun bazı nedenleri var. Birincisi pamuk primi başvuru süresinin kısalması. Önümüzde 5 gün kaldı. Üretici prim alabilmek için ürününü satıp faturasını İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teslim etmek zorunda.

Bir başka durum dampingli pamuk ithalatı ile ilgili. Dampingli pamuk ithalatı ile ilgili yeni gelişmeler var. Bunun için gerek iplikçi gerekse tekstilci belirsizliğin sona ermesini beklediği için borsada fiyatların tahtaya yansımadığını düşünüyoruz.

Pamuk fiyatlarının tahtaya yansımaması ile ilgili çırçırçı ve üreticinin elinde fazla pamuk olmamasının da bu duruma etkisinin olduğunu düşünüyoruz. Bütün bu gelişmelerin tahta fiyatı oluşmamasında etkili olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu durum hafifletici sebep sayılmamalı. Pamukların el altından satıldığı bir gerçek. Bunun önüne geçilmelidir.”dedi.            —

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.