Son Dakika

• No Posts Found

“PAMUĞA ALTERNATİF ÜRÜN BULAMIYORUZ”

Söke Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ali Öz, bu güne kadar pamuğa alternatif ürün arayışlarında başarılı olunduğunu söylemenin zor olduğunu belirterek, kanola, mısır, buğday, domates gibi denemelerden istenen sonucun alınamadığını söyledi.

Pamuk fiyatlarının üreticinin beklentisinin altında kaldığını söyleyen Mustafa Ali Öz “Söke’de bu güne kadar pamuğa alternatif ürün arayışları sürdü. Buğday, kanola, domates, ayçiceği, mısır gibi ürünlerin yetiştirilmesi denendi. Ancak bu güne kadar bunlardan istenen sonuç alınamadı. Zaman zaman bu ürünler Söke Ovasında yetiştirilmesi çalışmaları yapılsa da en fazla alternatif ürün gündeme geldiği yıllarda bile bu denemelerden sonuç alınamadı. Şu anda pamuk fiyatları dip yapmış durumda. Buna rağmen Söke Ovasında bu sezon Söke Ovasında buğday ekimi artmadı, tam tersine azaldı.

Son yılların en az buğday ekimi yapılan yıllarından birini yaşıyoruz. Üretici Nisan ayının 15’inden sonra tarlaya gerecek hazırlıklara başlayacak. Yine pamuk ekecek. Çünkü mısır ve ayçiçeğinden yeterli verim alamıyoruz. Son yıllarda soya ekimi de yapılıyor, ancak bu denemeler pamuğa alternatif olmaktan çok uzak. Yine Söke Ovasının çok büyük bir kısmına pamuk ekilecek. Üretici şu anda pamuk ekimine odaklanmış durumda. Söke Tarım Kredi Kooperatifi olarak bizde hazırlıklarımızı bu yönde yaptık.

Üreticiler Tarım Kredi Kooperatifine gelerek sezon öncesinde tohum, gübre, mazot, ilaç gibi ihtiyaçlarını kooperatifimizden temin ediyor. Önümüzdeki günlerde bu işlem daha da yoğunlaşacak. 15 Nisan’dan sonra tarlalar sürülmeye başlar. Mayıs ayının ilk haftasından sonra da pamuk ekimleri başlayacaktır. Önümüzdeki 3 ay çok yoğun bir çalışma temposu olacak. İş makineleri yollarda çok fazla görülmeye başlayacak. Başta Söke Milas Karalyolu olmak üzere, Söke Güllübahçe, Söke Bağarası Kocarlı, eski Özbaşı yolu gibi yollarda yoğun iş makinesi hareketi görülecek. Sürücülerin bu konuda dikkatli olmalarında büyük fayda var. Geçmişte iş makinelerinin neden olduğu kazalara çok sayıda rastladık. Üzücü olaylar yaşandı. Bu durum göz önüne alınarak dikkatli sürüş yapılmasında fayda var.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.