Son Dakika

• No Posts Found

GÜNAY GÜVENÇ: KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Söke Kanser Erken Tarama Teşhis ve Eğitim Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Günay Güvenç, kanser vakalarında erken tanı ve teşhisin hayat kurtardığını, belirterek, Söke KETEM’de meme kanseri, bağırsak kanseri ve rahim ağzı kanseri taramalarının yapıldığını söyledi.

Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ersev Kuyucu, resmi dairelerin müdürleri ve mahalle Muhtarlarının katıldığı toplantıda, KETEM’in çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Dr. Günay Güvenç, KETEM’in ilk olarak 11 ilde kurulduğunu belirterek “Şu anda 61 ilde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) bulunuyor. Söke’de de 2015 yılı mayıs ayında KETEM Söke Ticaret Odası binası zemin katında hizmete girdi. Amacımız kanser vakalarında erken tanı konusunda vatandaşlarıbilgilendirmektir. Kanserde riskli gruplar konusunda bilgiler vermektir. Kanserden korunma konusunda vatandaşlara eğitimler düzenlemektir. Kanserin nedenleri arasında gösterilen obezite, sigara gibi poliklinikler açtık. Taramalar devam ediyor. Burada 3 kansere yönelik tarama yapıyoruz. Bunlar meme kanseri taraması, rahim ağzı taraması ve bağırsak kanseri taraması yapıyoruz. Bizim görevimiz birinci ve ikinci koruma evresini gerçekleştirmektir. Eğitim veriyoruz, tarama yapıyoruz.

Taramaların sonuçları pozitif gelirse ben bizzat vatandaşa ulaşıyorum ve gerekli sağlık kurumuna yönlendiriyoruz. Eğitim çalışmalarımız sadece ilçe merkezinde yapılmıyor. Mahalleye dönüşen köylerde de eğitim çalışmasını yapıyoruz. Mahalleye dönüşen 34 köyden 25 tanesinde eğitim çalışması yaptık. 9 tane köyümüz kaldı. Önümüzdeki günlerde bu köylere de gideceğiz. Amacımız tüm köylerde eğitim ve tarama çalışması yapmak.

Hedefimiz yaptığımız çalışmalarla kanser hastalığına karşı farkındalık yaratmak. Ön danışmanlarımız ve hizmete yönelik danışmanlarımız var. Akciğer ve meme kanser türleri en çok görülen kanserlerin başında geliyor. Kanserde erken tanı önemli. Biz vatandaşa kanserden korkma, geç kalmaktan kork diyoruz. Kanserde tütün ve şişmanlık önemli. Kanser hızla yayılan bir hastalık.

Kanser konusunda önce ailelerimize sonra çevremizi bilgilendirelim. Vatandaş bağırsak kanserinden korkuyor. Nasıl numune alınacağını bilmiyor. Bağırsak kanseri taraması için büyük aptesten küçük bir parça verilmesi yeterli. Hedefimiz Söke’de bağırsak kanseri riski bulunan 20 bin kişiye ulaşmak. Ancak şu ana kadar bunun yüzde 15’ine ulaştık. Kurumumuz saat 08.00 ile 17.00 arasında çalışıyor.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.