Son Dakika

• No Posts Found

ARAZİ YIKAMASI YAPILAMIYOR

Pamuk ekim sezonu öncesinde 2015 yılında yapılan arazi toplulaştırması çalışmalarında sulama kanallarının eksik bırakılması nedeniyle arazi yıkaması işleminin yapılamayacağı belirtilirken, bunun pamuk rekoltesine olumsuz etkilemesinden korkulduğu belirtildi.

Burunköy’den başlamak üzere Nalbantlar’a kadar olan bölgede yaklaşık 30 bin dekar arazinin toplulaştırıldığını söyleyen Pamukçular Mahalle Muhtarı Mustafa Tanyeri “Arazilerin sınırları değişti. Araziler bir araya toplandı. Güzel bir çalışma oldu. Toplulaştırmanın 2015 yılı haziran ayının 20’sinde tamamlanması nedeniyle üretici hemen pamuk ekimine girdi. Ancak toplulaştırmada sulama kanalları eksik kaldı. Tamamlanamadı. Sulama kanallarının eksik kalması nedeniyle bu sene arazi yıkaması yapamayacağız. Bu sene çok önemli değil. Ancak önümüzdeki yıllarda bizim için arazi yıkaması çok önemli. Eğer arazi yıkaması yapamazsak taban suyu yükselecek. Taban suyunun yükselmesi tuz oranının toprakta artması demektir. Tuz oranı artarsa araziler çoraklaşacak. Çoraklaşan arazide verim düşer.

Bu sene su altında kalan bölgelerde arazi yıkaması önemli değil. Suyun çıkmadığı yerlere arazi yıkaması kaçınılmaz. Ancak bu sene buralarda arazi yıkaması yapılamayacak. Çünkü arazi yıkadıktan sonra suyun tahliye edileceği kanallar yok. Bizim isteğimiz bir an önce kanalların tamamlanması. Arazilere yıkayamazsak 2-3 yıl içinde çoraklaşma başlayacaktır.”dedi.

Tanyeri taşkın bölgesinde 15 gün sonra pamuk ekimi için tarla hazırlıklarının başlayacağını belirterek “  Mayıs ayının ilk haftasından itibaren bölgede pamuk ekimleri başlayacaktır. Bu sezon zamanında pamuk ekimine başlayacağız.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.