Son Dakika

• No Posts Found

“ ÇİĞ SÜTÜN, SÜT TOZUNA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ OLUMLU BİR ADIM”

Söke Ziraat Odası başkanı M. Kemal Kocabaş Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, süt fiyatlarının düşmesi nedeniyle, Et ve Süt Kurumu tarafından piyasada ki az fazlası çiğ sütün üretici birliklerinden alınarak süt tozuna dönüştürülmesi kararını olumlu bulduklarını söyledi.

Hayvancılık sektörünün 70 kuruşlara kadar düşen süt fiyatları nedeniyle zor durumda olduğunu söyleyen Kocabaş ”Süt fiyatları aşırı düştü. Süt fiyatları açıklanan ve iki yıldır değişmeyen 1.15 kuruşluk referans fiyatın altında alınmaması konusunda süt sanayicilerine yaptığı uyarılar sonuç vermedi. Bakanlığın bu uyarılarına süt sanayicileri uymadı. Bakanlık mart ayı içinde yeni bir adım daha atarak, Et ve Süt Kurumu marifetiyle, süt tozuna dönüştürme kararı aldı. Nisan ayı başında da bu karar uygulamaya konuldu. Bu kararı doğru ve süt üreticilerinin yararına bir karar olarak değerlendiriyorum. Biz defalarca et ve süt kurumunun piyasa düzenleyici görevinin olduğunu söyledik. Sistemin alt yapısı iyi hazırlanırsa ve piyasa buna inandırılırsa, çiğ süt fiyatının yukarı çıkacağına inanıyorum. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına aldığı bu karardan ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.

Süt tüketimini artıran sektörlerin başında dondurma sektörünün geldiğini söyleyen Kocabaş “Yaz mevsimi ile birlikte dondurma sektörü de hareketleniyor. Buda süt tüketimini artıracaktır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çiğ sütün, Et ve Süt Kurumu tarafından Üretici Birlikleri aracılığı ile alınıp süt tozu yapılması ve bunun yanında dondurma sezonu nedeniyle süt tüketiminin artacak olması fiyatları yukarı çekeceğini düşünüyoruz. Süt hayvancılığı zor durumda. İnşallah  bu gelişmeler fiyatları yukarı çeker.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.