Son Dakika

• No Posts Found

BU SENE ZEYTİNDE MAHSUL YÜZLERİ GÜLDÜRECEK

Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, zeytin ağaçlarında gelişmenin üreticiyi memnun edecek şekilde olduğunu belirterek, beklentilerinin eski yıllara aratmayacak düzeyde bir zeytin mahsulü olduğunu söyledi.

Söke’nin pamuktan sonra ikinci ana ürününün zeytin olduğunu söyleyen Mehmet İz, yaklaşık 7-8 yıldır istenen düzeyde bir mahsul alamamaları nedeniyle zeytin üreticisinin başka arayışlara girdiğini belirterek “2013 ve 2014 yıllarında yüzde 50’nin altında zeytin mahsulü oldu. 2015 yılında ise bu oran yüzde 25’lere düştü. Söke’de ikinci ana ürün zeytin olmayınca kırsaldan şehir merkezine doğru göçün hızlandığını gördük. Dağdaki zeytini hasat edecek genç kalmadı. Zeytini hasat etmek 50 yaşın üzerindeki vatandaşa kaldı.Bu sene zeytin ağaçlarındaki gelişmeler yüz güldürüyor. Eğer doğal bir felaketle karşı karşıya kalmazsak zeytinde mahsul yüzde 80’nin üzerinde olacak. Zeytinde yüzde 80 dolu yıl yaklaşık 10 senedir yaşanmıyor. Mahsul sürekli yüzde 50’nin altında kaldı.  Zeytinde mahsulün fazla olması üreticiyi şimdiden moral kazandırdı.”dedi.

ZEYTİNYAĞI BİRLİĞİ

PİYASAYA MÜDAHALEYE

HAZIRLANIYOR

Mehmet İz, zeytinyağı fiyatlarının 10 TL.’in altına düşmesiyle mahsulün üreticinin elinde kaldığını belirterek “Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği zeytinyağı alım kampanyasını şubat ayı içinde sonlandırmıştı. 17 TL. ile 18 TL. arasında değişen zeytinyağı fiyatları birden 10 TL.nin altına kadar düştü. Tüccarlar zeytinyağı fiyatlarını iyice düşürdüler. Üreticinin elindeki malı en ucuz şekilde almak için her yolu deniyorlar. Zeytinyağı fiyatlarının yüzde 50 düşmesi üreticiyi zor durumda bıraktı. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifler Birliği kooperatiflerden de görüş aldı ve zeytinyağı alım kampanyasını tekrar hazırlanıyor. Benim kişisel tahminlerime göre bu ayın sonları veya mayıs ayı içinde Birlik şubat ayı içinde kapattığı zeytinyağı alım kampanyasını yeniden başlatabilir. Geçmişte de böyle bir uygulama yapılmıştı ve zeytinyağı fiyatları tekrar yükselmişti. Biz kooperatifler olarak birliğimizden alım kampanyasını hemen başlatmasını bekliyoruz. Üreticinin beklentisi de bu yönde.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.