Son Dakika

• No Posts Found

AİLE İÇİ ETKİLİ İLETİŞİM SEMİNERİ VERİLDİ

Sosyolog Duygu Karacan:

Sorunların çözümünü çocuklarınıza bırakın, 

onların yerine soruna çözüm arayan kişi siz olmayın.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Rehber Öğretmeni Sosyolog Duygu Karacan, cumartesi günü saat 12.00’de Söke Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonunda Aile içi etkili iletişim konusunda seminer verdi. Seminere az sayıda anne baba katılırken, Duygu Karacan, aile içi etkili iletişimin sen odaklı konuşma yerine ben odaklı konuşmadan geçtiğini söyledi.

Sosyolog Duygu Karacan, katılımın az olmasını üzüldüğünü belirterek, aile içi etkili iletişimin püf noktaları üzerinde durdu. İletişim engelleri üzerinde duran Duygu Karacan, beden dili ve nasıl kullanılması gerektiğini anlatarak, sen dili ve etkileri, empati kurmanın yararları, ben odaklı iletişimin etkileri üzerinde durdu. En iyi iletişim şeklinin yüz yüze ve karşıdaki kişi ile göz teması kurularak yapılması gerektiğini söyleyen Karacan “Emretme iletişim bozukluğuna neden olur. İletişim sırasında tehdit etmekten kaçının. Çocuğunuzla iletişim kururken emretme, uyarma, tehdit etme, ahlak dersi verme, nutuk çekme, net cümle kurmama, yargılama, eleştirme, suçlama, ad takma, alay etme, yorumlama, sınama, soru sorma, konuyu saptırma gibi yollara başvurmayın. Bu durum etkili aile içi iletişim değildir.”dedi.

Anne ve babaların çocukların karşılaştıkları sorunlar karşısında çözüm arayışına gittiklerine dikkat çeken Duygu Karacan “Çocuklarınızın çozüm odağı siz olmayın. Bırakın çözümü kendisi bulsun. Anne ve babaların çocukları ile iletişimlerinin koptuğu konuların başında okul geliyor. Çocuğunuzu maddiyatla bir şey yaptıramazsınız. İyi bir anne olmak veya iyi bir baba olmak çocuğunuzla etkili bir iletişim kurmak anlamına gelmiyor. İyi bir anne baba olmayı yakaladığınızda çocuğunuzla etkili bir eletişim kurabilirsiniz. Çocuklarınızın yerine düşünmeyin, bırakın onlar düşünsün. Sorunun çözümünü çocuğa bırakın. Sorunları paylaşın ama çözümü onlara bırakın. Çocuğunuz ders çalışma saatlerini, televizyon izleme, oyun oynama saatlerini kendisi ayarlasın. Kendi düzenini kendisi kursun. Odasını kendisi toplasın. Çocuğunuza sorumluluk yükleyin. Eğer sorumluluk vermezseniz sorun katlanarak büyür. Çocuğunuzu sadece yol gösterin. Bırakın yolunu kendi seçsin.Çocuğunuzun bir olumsuz davranışında onu suçlamak yerine kendi duygularınızı paylaşın. Hayır dediğinizde bunun arkasında net şekilde durun. Çözüm çocuğunuzun kendisidir.

Çocuklarımızla etkili iletişim kurmanın en iyi yolu sevgidir. Sevgi sözcüğü etkili iletişin kapısını açar. Sevginizi söylemekten çekinmeyin. Tehdit yerine kendi duygularınızı dile getirin. İletişimde ben dilini kullanın. Çocuklara güvendiğinizi hissettirin. Olumsuz cümleler kurmayın. Çocuk olumsuz kullandığınız her cümleyi olumlu anlıyor. Çocuklarınıza doğru model olun. İletişim sırasında çocuğunuzun yüzüne bakın. Onların sözünü kesmeyin. Fiziksel temas kurun ve onu konuşması için cesaretlendirin. Çocuklarınızı başkaları ile kıyaslamayın. Unutmayın ders yerine mutlu bir hayat çocuğunuz için çok daha önemlidir.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.