Son Dakika

• No Posts Found

30 BİN TL. HİBE DESTEGİ TOPLANTISINA YOĞUN İLGİ

Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı’nın kırsal kalkınma destekleri kapsamında Genç Çiftçi Projeleri’nin Desteklenmesi hibe programına ilişkin Söke Ziraat Odası Konferans Salonunda dün saat 14.00’te yapılan bilgilendirme toplantısına yoğun ilgi gösterildi. Konferans Salonu tamamen dolarken, koridoru dolduran gençler bilgilendirme toplantısını ayakta izlediler. Toplantı sonunda sordukları sorularla da proje hazırlama konusunda ne kadar ilgili olduklarını gösterdiler.

Söke İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantının Söke Ziraat Odası salonunda gerçekleşen toplantıda, ilçe Tarım Müdürlüğü ziraat mühendisleri Filiz Güneş Sadık ve Hatice Gacar proje konusunda bilgiler verdiler.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Söke İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, toplantıya katılımın yoğun olmasının sevindirici olduğu söyledi. Genç çiftçilere sağlanan bu imkandan çok fazla kişinin faydalanmasını arzu ettiklerini belirten Seyit Yıldız, konuyla ilgilenen herkesi İlçe Tarım Müdürlüklerine beklediklerini söyledi. Seyit Yıldız konuşmasında “Son yıllarda kırsaldan Söke merkeze doğru yoğun bir göçün olduğunu görüyoruz. Köylerde yaşayanlar genelde 50 yaşın üzerindeki vatandaşlar. Mahalleye dönüşen köylere gittiğimizde zeytine hasat edecek veya sığırlara bakacak gençlerin olmadığı şeklinde dertleri dinliyoruz.

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi projesi tekrar köylere geri dönüşü sağlayacaktır. Genç çiftçilere verilecek olan hibe destekleri çok önemli. 30 bin TL’ye kadar hibe desteği verilecek. Bu gün asgari ücretle şehirlerde çalışmaya başlayanlar bu projelerle daha fazla kazanç elde edeceklerdir. Bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekiyor.”dedi.

lçe Tarım Müdürlüğü ziraat mühendisleri Filiz Güneş Sadık ve Hatice Gacar projenin detayları ile ilgili bilgiler verdiler. Katılma koşulları ilgili bilgi verilen toplantıda Genç Çiftçi Projeleri’nin Desteklenmesi kapsamında desteklemelerin kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi kısımları yer aldı. Sunumu gerçekleştiren Filiz Güneş Sadık “Bitkisel üretim, hayvansal üretim, kümes hayvancılığı, aracılık, ipek böcekçiliği, meyvecilik, fidancılık, süs bitkileri, kültür mantarı üreticiliği gibi konular bulunuyor.”dedi.

Başvuru şartları ile ilgili de bilgiler veren Filiz Güneş Sadık “Başvurular 13 Nisan 2016 Çarşamba günü başlayacak ve 12 Mayıs 2016 günü mesai bitiminde sona erecek. 18 yaşını doldurmuş ve 41 yaşından gün almamış olan sigortalı bir işte çalışmayanlar başvurabilecek. Projeler Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne yapılacak. Başvuru sahiplerinden ikametgah istenecek. İkametgahta nüfusu 20 binin altındaki yerleşim yerlerinde oturanlar bu proje desteklerinden yararlanacak. Yani Söke merkezde ikametgah edenler projeden yararlanamayacak. Mahalleye dönüşmüş köy ve beldelerdeki gençler bu projeden yararlanabilecek. Gelir tespitinde asgari ücretin 3’te 1’i geliri olanlar yararlanabilecek. Hibe desteği miktarı en fazla 30 bin TL. olacak. Bu rakamın üstüne çıkmayacak. Bayanlara, engellilere, şehit yakınlarına ve sertifikası olanlara ek 5 puan verilecek. Projeye başvuranlar ikamet adreslerinde en az 3 yıl oturma zorunluluğu var. Eğer sözleşmeden itibaren ikamet adreslerini değiştirirlerse hibe faizi ile geri alınacak.”dedi. Daha sonra sorular cevaplandırıldı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.