Son Dakika

• No Posts Found

“BARAJLARDA SU SIKINTISI YOK”


Özekmekçi: Büyük bir aksilik olmazsa 20 Nisan’da sulama kanallarına su alacağız. Bu tarihten itibaren üreticilerimiz su ihtiyaçlarını giderebilirler.

Kış sezonunun kurak geçmesine rağmen Ege Bölgesindeki barajlarda su sıkıntısının olmadığı bilgisi verildi. Söke Ovası Sulama Birliği Başkanı Necdet Özekmekçi, dün yapılan meclis toplantısı öncesinde pamuk üreticilerinin rahat olmalarını isteyerek, özellikle Adıgüzel Barajında geçen yıla göre yüzde 11 oranında daha fazla suyun toplandığının bununda yaklaşık 125 milyon m3 olduğunu söyledi.

Söke Ovası Sulama Birliği Meclisi dün saat 10.00’da Söke Ticaret Borsası Konferans Salonunda yapıldı. 78 Söke Ovası Sulama Birliği üyesinden 47’sinin katıldığı toplantıda gündemdeki maddeler görüşüldü. Toplantı öncesi gündeme dair açıklamalarda bulunan Söke Ovası Sulama Birliği başkanı Necdet Özekmekçi, 2015 sulama sezonunda iyi bir sulama dönemi geçirdiklerini belirterek “Ancak pamuk fiyatları beklenenin altında. Şu anda fiyatlar hasat döneminin altında. Bunun yanında ülkemizin içinde bulunduğu durum giderek kötüleşiyor. Sürekli şehit haberleri alıyoruz. Günde 1-2 şehit normal haber oldu.”dedi.

Söke Ovası Sulama Birliği olarak makine parklarına 8 yeni araç aldıklarını, bunun yanında kendilerine masraf çıkaran eski araçları sattıklarını söyleyen Necdet Özekmekçi “Müfettişlerin denetimlerinde eleştirdikleri en büyük konu tahsilat ve tahakkukla ilgili eleştirilerdi. Tahsilat oranlarımızı yüzde 96,7’ye çıkardık. Bilindiği gibi o yılın tahsilatları 31 Aralık tarihinde sona eriyor. Esi araçları elden çıkardık. Bu sene 35 km yol yapmayı planlıyoruz. Nakliyeyi kendimiz yaparak maliyeti düşürmek istiyoruz.”dedi.
Sezon öncesi üreticinin en fazla merak ettiği konuların başında barajlardaki su miktarları olduğunu söyleyen Özekmekçi “Kemer barajının geçen yıl doluluk oranı yüzde 97 bu sene yüzde 95, Çine Barajında geçen yıl yüzde 98 doluluk oranı bu sene yüzde 87 olarak gerçekleşti. Adıgüzel Barajında geçen yıl yüzde 69 doluluk oranı varken, bu sene rakam yüzde 81’e çıktı. Yani Cine Barajı geçen yıla göre 35 milyon m3 az su tutarken, Adıgüzel Barajı geçen yıla göre 125 milyon m3 daha fazla su topladı. Bu 125 milyon m3 su Söke Ovasının bir sezonda kullandığı suyun yaklaşık yüzde 30’u. Adıgüzel barajı tüm sıkıntıları hafifletiyor. Bölgemizde Işıklı, İkizdere, Topcam, ve Yalıkavak Barajlarının doluluk oranı da geçen yıla yakın. Barajlarda sıkıntı yok. Durum iyi.”dedi.

Üst üste mazeretsiz olarak iki toplantıya gelmeyen meclis üyesinin üyeliğinin düşürüleceği uyarısında bulunan Özekmekçi “Meclis üyesi toplantıya katılmayacaksa mazeretini bildirmek zorunda ve burada mazeretin oylanması gerekiyor. Söke Ovasında geçen yıl 314 hektometre küp su kullanıldı.”dedi. 2015 yılında Söke Ovasında yapılan ova yolları konusunda da meclis üyelerine bilgiler verildi.

Personel giderlerinin yüzde 25 olduğunu söyleyen Özekmekçi, yatırıma ayırdıkları bütçenin de yüzde 35 olduğunu söyledi. Bütün çiftçilerin birliğe destek olmaları gerektiğini belirten Başkan Özekmekçi “Kötü niyetli kişiler var. Ben borcumu ödemiyorum ama yine de su veriyorlar diye dedikodu yapıyorlar. O kişilere su vermeye devam edeceğiz ama borçları için icra takibi de başlatacağız. Bu kişiler birliğe suistimal ediyor. Yakın zamanda icra ile karşı karşıya kalacaklar. Biz ihale kanununa uyacağız. Keyfi bir davranış içinde değiliz. İhale kanununa uymamak bana göre bir yerde keyfiliktir. Kanal temizlikleri bu sene hızlı yapıldı. 1 hafta sonra kanallara su almaya başlayacağız.  Bu tarih büyük bir aksilik olmazsa 20 Nisan olabilir. Söke Ovasına pik dönemde saniyede 45 m3 su verilmesi gerekiyor. Bu rakam 40’ın altına düşerse sıkıntıya giriyoruz. Bizim görevimiz kanalların bakım ve onarımı. Ama biz yenileme yapmak zorunda kalıyoruz, bizim görevimiz yenileme yapmak değil.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.