Son Dakika

• No Posts Found

ZİRAİ İLAÇLAMALAR VE ARI ÖLÜMLERİ KONUSUNDA AÇIKLAMA

Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü zirai ilaçlamaların arı ölümlerine neden olduğunu belirterek, zirai ilaçlama dönemleri ile ilgili bir açıklama yaptı. Zeytinde Nisan –Mayıs aylarında pamuklu bit, halkalı leke, Haziran temmuz Ağustos aylarında zeytin sineği, pamukta Haziran temmuz, Ağustos aylarında  yaprak bitleri, kırmızı örümcek, yeşilkurt ve yaprak kurtları, Eylül Ekim Kasım aylarında defoliand, Narenciyede Nisan Mayıs aylarında kırmızı örümcek ve yaprak bitleri, Haziran temmuz ve Ağustos aylarında kırmızı örümcek, Akdeniz meyve sineği, harnup güvesi ile mücadele etmek için ilaçlama yapıldığı uyarısında bulunuldu.

Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bilindiği gibi ülkemiz çoğrafi şartlar ve bitkisel florasının çesitliliği açısından arıcılığa uygun konumdadır. Arıcılık ülkemizde çoğunlukla gezici arıcılık şeklinde yapılmaktadır. İlkbahar ile birlikte bölgemiz zirai mücadele amacıyla kullanılan tarım ilaçları toplu arı ölümlerine sebep olabilmektedir.

Bu nedenle bakanlığımız tarafından yayınlanan Hayvan Hastalığı ile Mücadele ve Hayvan Hastalıkları Kontrolü Genelgesinde (2016/02) bal arılarının zirai mücadele ilaçlarından en az etkilenmesini sağlamak amacıyla hayvan sağlığı, yetiştiriciliği ve su ürünleri/ Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüklerinden alacakları bitki hastalık ve zararlıları ile mücadele dönemine ait bilgileri illerde konaklayan arıcılara aktaracaklardır denilmektedir.

Söz konusu mevzuat hükmü gereği ilçemizde toplu arı ölümlerinin engellenmesi açısından ilçemiz sınırlarında yoğun olarak bulunan ve ilaçlama yapılan ürünler ve ilaçlama dönemlerine dikkat edilmelidir. İlaçlama dönemlerinde arı ölümleri konusunda arıcılar ve çiftçilerin gerekli tedbirleri almaları gerekmektedir.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.