Son Dakika

• No Posts Found

AVŞAR MAHALLESİ’NDE SULAR ÇEKİLDİ, SIRADA ARAZİLERİN İŞLENMESİ VAR

Avşar Mahallesinde kış mevsiminde taşkın nedeniyle sular altında kalan 500 dekar alandaki sular Avşar Köyü Güzelleştirme Derneği tarafından tahliye edildi ve Mayıs ayı başında arazilerin işlenmesine başlanacağı bilgisi verildi.

Avşar Mahalle Muhtarı ve aynı zamanda Avşar Güzelleştirme Derneği Başkanı olan Erdoğan Bakan, Söke Ovası Sulama Birliği tarafından kendilerine verilen tribün ile yaklaşık 500 dekar arazideki suyu tahliye ettiklerini belirterek “Avşar Mahallesindeki 500 dönüm arazi yaklaşık 3 yıldır ekilemiyordu. Çünkü Menderes Nehri taşkını ve dağlardan gelen sular arazide toplanıyordu. Sular Haziran ayı sonuna kadar çekilmiyordu. Sular çekilmediği içinde arazi ekilemiyordu. Geçen sene Avşarda Köy Güzelleştirme Derneği kurduk. Bu dernek vasıtasıyla daha önce yol yapmıştık. Şimdi de 500 dönüm arazide biriken suları tahliye ettik. Söke Ovası Sulama Birliğinden aldığımız tribünü kurduk. Arazideki suyu Menderes Nehrine tahliye ettik. Arazide su kalmadı. Arazinin işlenmesi için tava gelmesini bekliyoruz. Hava sıcaklığı iyi gidiyor. Eğer hava sıcaklığı bu şekilde devam ederse Mayıs ayının ilk haftasına kadar arazi tava gelecektir. Arkasından araziyi hazırlayıp pamuk ekimine başlayacağız. Arazi 3 yıldır ekilmediği için yüksek bir verim bekliyoruz. Arazinin ekilecek olması mahallede ayrı bir heyecan yaratıyor. Arazinin üretime açılmasıyla köylünün geliri en az 500 bin TL. artacaktır. Bu rakamda iyi bir paradır.”dedi.

Suyun çekilmesinde Avşar Güzelleştirme Derneği’nin önemli bir payı bulunduğunu söyleyen Muhtar Erdoğan Bakan “Ben mahalleye dönüşen köy muhtarlarımıza dernek kurmalarını öneriyorum. Köy tüzel kişiliği olsaydı dernekle yaptığımız hizmeti yapamazdık. Kendi işimizi kendimiz görüyoruz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.