Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE SAĞLIK MYO BİR İLKE İMZA ATTI

Adnan Menderes Üniversitesi Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği’nin işbirliği ile gerçekleştirilen “2. Tralli Travma Rallisi”  Güzelçamlı Milli Park’da gerçekleştirildi. Türkiye’de 112 Acil Sağlık Hizmetleri ve UMKE birimleri tarafından düzenlenen Travma Rallisi, üniversiteler bazında ilk kez Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlendi.

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Hizmetleri birimi ve İzmir AKS 110 ekibinin de yer aldığı etkinliğe Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı öğrencilerinin yanı sıra; Karabük Üniversitesi, Şifa Üniversitesi ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı öğrencileri ve öğretim elemanları katıldı.

2. Tralli Travma Rallisinde; Triyaj, Yüksekten Düşme, Araç İçi Trafik Kazası ve Boğulma olmak üzere dört etap yer aldı. Her etapta öğrencilerin vakayı doğru tanımlama ve doğru müdahale etme durumları; 112 Acil Sağlık Hizmetleri ve UMKE ekiplerinde görev yapan paramedik ve acil tıp doktorlarından oluşan 24 kişilik hakem ekibi tarafından checklistler kullanılarak puanlandırıldı. Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ameliyathane Hizmetleri ve Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı öğrencilerine ekipler tarafından makyajları yapılmış ve etaplarda canlı manken olarak yer aldı. Ayrıca etapların kurallarına uygun olarak yürütülmesi için her takımın başında koç olarak görevlendirilen öğretim elemanları yer aldı.
Günün sonunda Söke Belediyesi Çok Amaçlı Konferans Salonunda ödül töreni ve ardından kokteyl gerçekleştirildi. Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Emine Gerçek’in konuşmalarıyla başlayan ödül töreni Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Başkanı Yaşar Gökbayrak’ın konuşmalarıyla devam etti. Yrd. Doç. Dr. Emine Gerçek; Yüksekokul olarak böyle bir etkinliği üniversite bazında geçen yıl ilk kez gerçekleştirdiklerini belirterek bu yıl da ikincisini düzenlemenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti. Öğrencilerin meslek hayatlarına hazır oluşluk durumlarını arttırmak amacıyla geçen yıla göre daha kapsamlı ve donanımlı bir etkinlik olduğunu belirten yüksekokul müdürü etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederek sözlerinin tamamladı. Konuşmaların ardından tüm etaplarda 1., 2. ve 3. olan öğrencilere madalyaları verilmiştir. Genel klasman alanında ise İlk ve Acil Yardım Programı 1. sınıf öğrencilerimiz Hediye Ok, Gülşah İnan, Ozan Bağlan ve Burak Elgay madalyayı ve kupayı almaya hak kazandı

Uzun süredir ve yoğun çabalarla, Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği ve öğrencilerin teorik derslerine ve ralliye hazırlanmalarına katkı sağlayan Paramedik İsmet Çelebi ve Sümeyye Kala ile işbirliği yapılarak hazırlanan 2. Tralli Travma Rallisi oldukça başarılı geçti. Öğrencileri profesyonel yaşama hazırlama konusunda hayati önem taşıdığı görülen etkinlik, İlk ve Acil Yardım Programı öğrencilerine farklı üniversitelerden gelen diğer öğrencilerle ve meslektaşları ile kaynaşma fırsatı sağladı. Ayrıca öğrencilerin en kısa zamanda doğru karar vererek hastaya müdahale edebilmenin önemi konusunda bilinç düzeylerinin artmasına katkı sağladı. Diğer taraftan Travma Rallisi etkinliği öğrencilere, acil sağlık hizmetlerinin sunumunda ekip ruhunun önemini kavramaları ve tecrübe etmeleri konusunda farkındalık yarattı.–

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.