Son Dakika

• No Posts Found

ZEYTİNDE HALKALI LEKE HASTALIĞI REKOLTEYİ VURDU

Zeytin üreticisinde bir ay önce başlayan sevinç yerini tedirginliğe bıraktı. Zeytin ağaçlarında görülen halkalı leke hastalığı nedeniyle zeytin ağaçları yapraklarını dökerken, aynı zamanda meyvelerini de dökmeye başladığı belirtildi.

Halkalı leke hastalığının en yoğun görüldüğü yerlerin başında Atburgazı, Güllübahçe, Ağaçlı, Söke Merkez ve Yamaç  olduğu bilgisi verilirken, bu bölgede ağaçların başındaki meyvenin yüzde 50’sini attığı ve önümüzdeki günlerde durumun daha kötüye gitmesinden endişe duyuluyor. Zeytin üreticileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada “Güllübahçe, Ağaçlı, Söke, Yamaç çevrelerinde zeytin ağaçları yapraklarını döküyor. Bu bölgelerde ağaçların başında neredeyse yaprak kalmadı. Yaprakla birlikte zeytinlerde dökülüyor. Bu sene Söke’de yüksek bir zeytin rekoltesi bekleniyordu. Sezon başındaki tüm gelişmelerde Söke’de rekoltenin yüzde 75 ile 80 arasında olması bekleniyordu. Ancak halkalı leke hastalığı nedeniyle rekolte geçen yılın gerisinde kalma endişesi yaşıyoruz.”dediler.

Sökeli zeytin üreticilerinden Muammer Kolcu zeytinde görülen halkalı leke hastalığı nedeniyle şu anda yüzde 50 dolayında bir rekolte kaybı riski yaşadıklarını belirterek “Bizim zeytin ağaçlarımız Ağaçlı Mahallesi’nde. Zeytin ağaçları yoğun şekilde yaprak döküyor. Yaprak dökme ile birlikte başındaki tohuru döküyor. Ağaçların başında yaprak yüzde 30 ile yüzde 40 arasında azaldı. Bu hastalık geçen yıllarda İspanya ve diğer zeytin üreticisi Avrupa devletlerinde de görüldü. Bizim ziraat mühendisimiz var. Ziraat Mühendisimiz olmasına rağmen halkalı leke hastalığının önüne geçilmiyor. Birde ziraat mühendisi olmayan zeytin üreticileri var. Onlarda durum daha kötü. Yüzde 50 oranında bir rekolte kaybı ile karşı karşıyayız. Hastalık bölgeye yayılıyor.”uyarısında bulundu.

Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız’a muhabirimiz zeytin ağaçlarında yoğun şekilde yaprak dökülmesinin nedenini sordu. Seyit Yıldız, ilçe Tarım Müdürlüğü teknik personelinin sahada olduğunu belirterek “Üreticilerden bize henüz böyle bir şikayet gelmedi. Arkadaşlarımı konuyu bildireceğim.  Bölgedeki zeytinlik arazilerde denetimleri sıklaştıracağız.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.