SÖKE BELEDİYESİ YENİ MAHALLELERE SÜRPRİZ HAZIRLIYOR

Büyükşehir Belediyesi yasaya aykırı olarak merkez ve mahallelere dönüşen mahallelerden aldığı katı atık ücretlerini mahalleye dönüşen köylerden de almak için hazırlık yaptığı ortaya çıktı. Necdet Özekmekçi’nin Belediye Başkanlığı döneminde Söke Merkezde uygulanan Akıllı Kent Otomasyon Sistemi (AKOS) uygulaması merkez dışındaki Mahallelerde de uygulamaya başlandı.

Söke Belediyesi’nin 22 kişi ve 7 gruptan oluşan ekipleri saha çalışmasına başladı. Çevre mahallelerde yapılacak saha çalışmasında ekipler veri toplama işlemi yapacak, bu veriler AKOS’ne işlenecek. Çalışmalar kapsamında Söke ilçe merkezinin 8 mahallesinin de verilerinin güncelleneceği belirtildi. Saha çalışmalarının yılsonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Söke Belediyesinin uygulamaya koyacağı bu uygulama ile belde ve köylerde adres ve numarataj güncellemesi yaparak katı atık ücreti ve ilaçlama ücretlerini önümüzdeki yıldan itibaren köylerden de almayı planladığı belirtiliyor. Mahalleye dönüşen köylerin Büyükşehir yasasına göre 5 yıl süreyle emlak vergisi, katı atık ücreti gibi harçlardan muaf tutulmasına rağmen mahalleye dönüşen köylerdeki 300 işyerine geriye dönük emlak vergisi tahakkuk ettirmişti. Yasanın boşluklarından yararlanmaya çalışan Söke Belediyesinin 2017 yılından itibaren köylerden de katı atık ücreti ve ilaçlama ücreti tahakkuk ettirmek için AKOS uygulamasına geçtiği belirtiliyor.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.