Son Dakika

• No Posts Found

PAMUK ÜRETİCİSİ NİTRAT’A ALTERNATİF ARIYOR

Söke Ovasında yaklaşık 360 bin dekar alanda pamuk ekimi yapıldı. Üreticinin pamuk yetiştiriciliği sırasında vazgeçemediği gübre çesitlerinin başında nitratlı gübre geliyor. Ancak son aylarda terör örgütlerinin patlayıcı yapımında kullandığı nitratlı gübre satışını hükümet 8 Haziran itibariyle yasakladı. Nitratlı gübre satışının yasaklanması Söke’deki pamuk üreticisini endişelendirdi. Çünkü pamuk üreticisi nitratlı gübreyi tohur gübresi olarak isimlendiriyor ve pamuk sularından hemen önce gübreyi veriyor.

Üreticiyi endişelendiren durum ise nitratlı gübre yerine başka çeşit gübre kullanmak için önünde zamanının olmaması. Söke Ovasında 10 gün içinde pamuk sulamaları başlayacak. Üretici sulamadan önce mutlak şekilde nitrat gübreyi atmak zorunda. Çünkü  bitki tarafından en hızlı şekilde emilmesi nedeniyle üretici tarafından birinci tercih olarak kullanılıyor. Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş nitrat gübrenin pamuk üretiminde önemli olduğunu belirterek “Nitratlı gübre kullanılmaması elbette pamukta verim düşüklüğüne neden olacaktır. Ancak ülkemiz daha önemli. Terör örgütleri tarafından kullanılan nitratın yasaklanması ülkenin bağımsızlığı ve bütünlüğü için gerekli. Hemen hergün şehit veriyoruz. Terör ülkeyi gerçekten büyük darbe vuruyor.

Bizde nitrata alternatif gübre kullanımı için üreticiyi bilgilendirme çalışmaları yapacağız. Nitrat sulamadan önce veya sulama sırasında bitkiye veriliyor ve bitki tarafından çok hızlı emildiği içinde tercih ediliyor. Hükümetin kararına karşı çıkacak değiliz. Çünkü terör her kesimi vurmuş durumda. Bizde nitrata alternatif gübre arayışına girdik. Nitrata yakın gübre çesitlerinin kullanılması konusunda üreticiyi bilgilendireceğiz. Çarşamba günü Adnan Menderes Üniversitesi’nden uzmanları Söke’ye davet ettik. Bize nitratlı gübrenin yerine kullanılabilecek amonyum sülfat ve üre konusunda bilgi verecekler. Nitrata alternatif gübre çesitlerinin kullanımı konusunda bilgi verecekler. Bizde önlemimizi bu şekilde almaya çalışıyoruz.”dedi.

Söke Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Mustafa Ali Öz’de yaptığı açıklamada, nitratın pamuk üretiminde çok önemli bir gübre olduğunu belirterek “Nitrat pamuk üreticileri arasında tohur gübresi olarak bilinir. Tohur gübresi olduğu için pamuk verimini de etkiler. Şu anda nitrat gübrenin satışı yasaklandı. Nitrat gübre yüklü kamyonlar geri çevrildi. Nitrat sulama öncesinde verilen bir gübre. Üreticinin büyük bölümü nitrat gübresini almamıştı. Yeni siparişler veriyordu. Pamuk üreticisi nitratın yerine amonyum sülfat verebilir. Ancak tabi bunu verirken dozajını bilmek gerekli. Bu konuda üretici bilinçsiz”dedi.

Mustafa Ali Öz, hükümetin nitratlı gübreyi yasaklama kararından önümüzdeki günlerde vaz geçmesini beklediğini belirterek “Üretimde bu kadar önemli bir maddenin yasaklanması pamuk üretimine darbe vurabilir. Bu konuda nitrat satışının tamamen yasaklanması yerine denetimli bir satış serbestliği getirilebilir. Ben böyle bir kararın kısa süre içinde çıkacağını inananlardanım. Hükümetin bu şekilde formül bulması üreticiyi rahatlatacaktır.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.