Son Dakika

• No Posts Found

Kocabaş: NİTRATLI GÜBRE SATIŞI SERBEST BIRAKILMALI

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş satışı geçici olarak durdurulan Nitratlı gübreler konusunda bir açıklama yaparak, Aydın’da yaklaşık 650 bin dekar bulunan pamuk tarımında yüzde 33’lük amonyum nitrat ve yüzde 26’lık potasyum nitrat gübrelerinin acilen kullanılması gerektiğini söyledi. Kocabaş, alternatif azotlu gübreler olan amonyum sülfat ve ürenin bitkinin bünyesine geç geçtiğini belirterek, ÇKS belgeleri kapsamında İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı denetiminde nitratlı gübrenin satışının serbest bırakılmasını istedi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü nitratlı gübrenin yasaklanmasından sonra Cuma günü konuyu Tarım Komisyonu sözcüsü AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem’e ilettiklerini belirten Kocabaş “Mehmet Erdem bize “Aydın’daki Ziraat Odaları olarak toplanın ve bir metin hazırlayın. Bende Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bildireyim”dedi. Bizde pazartesi günü Aydın’da toplandık ve bir metin hazırladık. Tarım Bakanlığının yanı sıra Aydın milletvekillerine konuyu bildirdik. Ancak şu ana kadar bir geri dönüş yok. Bize nitratlı gübre önümüzdeki 25 gün için gerekli. Sonraki günlerde bedava verilse bile kimsenin işine yaramaz. Bu gübre stok edilecek bir gübre değildir. Çünkü içindeki azot kaçacağı için hemen kullanılır.”dedi.

Kocabaş açıklamasını söyle sürdürdü “Bilindiği gibi Terör örgütleri ülkemizin çeşitli bölgelerinde bombalama eylemlerinde bulunuyor. Bu eylemlerde bir çok yurttaşımız yaralanıyor, hayatını kaybediyor. Bu bombaların yapımında nitratlı gübreler kullanılıyor. Teröristler nitratlı gübreyi piyasada kolaylıkla bulabiliyorlar.Hükümet terör eylemlerinde bomba yapımında kullanılan nitratlı gübrelerin ticaretini,kullanımını ve dolaşımını sınırlamak, etkili bir şekilde denetlenmesini sağlamak bakımından, dağıtımını ve satımını geçici bir süre yasakladı.Bu yasağın ilgililerle yaptığımız görüşmeler de ne zaman serbest kalkacağı konusunda net bir bilgi alamadık. Sulama mevsimine gireceğimiz şu günlerde ilimizde üretilen başta pamuk olmak üzere, mısır, Çilek, domates, biber, kavun, karpuz ve sebze tarımında yoğun olarak kullandığımız %26 ve %33 lük Kalsiyum Amonyum nitrat gübrelerinin satışının bir an önce serbest bırakılması çiftçimiz açısından büyük önem arz etmektedir. Konuyu yetkililerle sürekli  görüşüyoruz. Konu çiftçimiz açısından çok önemli. Yasaklanan Nitratlı gübrelere alternatif olarak önerilen Amonyum (21), Üre (46) gübrelerinin ihtiyacımızı tam olarak karşılayamaz. Ayrıca ilimiz topraklarının Alkali karakterde olması, bu toprak özelliğinin kalsiyum alımını engellemesi nedeniyle mutlaka nitratlı gübre kullanmak zorundayız. Bu gübrelerin tam olarak alternatifi yok. İlimizde yaklaşık olarak 650 bin dekar ekim alanı bulunan pamuk bitkisinin gelişimini hızlandıran Amonyum Nitrat, ve Kalsiyum Nitrat gübrelerini günlerde çiftçilerimizin mutlaka ve acilen kullanılması gerekmektedir. Olası bir gecikme nedeniyle pamuk bitkisinin ihtiyacı olan Azotu zamanında alamayacak olması, ürün kaybına neden olacağından üreticimiz de büyük bir gelir kaybına neden olacaktır. Tekstil sanayimizin hammaddesi olan pamuğun neredeyse ürettiğimiz kadarını dışarıdan aldığımız biliniyor. Pamukta nitratlı gübre  kullanamamaktan dolayı yaşanacak verim düşüklüğünün ihtiyacımız olan pamuğun dışarıdan daha fazla ithal edilmesine yol açacağından ülkemizin cari açığı daha da büyüyecek, bundan da ülke ekonomisi  büyük zarar görecektir. Konuyla ilgili yetkililerle görüşmelerimiz devam ediyor.  Bu çabalarımızın önümüzdeki günlerde sonuç vereceğini ümit ediyorum. Bu konuyla ilgili bugün saat 14.00 de ziraat odamızda ADÜ Ziraat Fakültesi Toprak Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet AYDIN açıklamalarda bulunacak. Tüm çiftçilerimizi bekliyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.