Son Dakika

• No Posts Found

ORGANİK TARIM LİSTELERİ ASKIYA ÇIKTI

Söke’de organik tarım yapan üreticilere verilecek olan desteklerle ilgili listelerin askıya çıktığı belirtilirken, listelerin 10 gün askıda kalması bekleniyor. Destekten yararlanma süresinin 5 yıla çıkması nedeniyle organik tarım yapan 5 yılın altındaki üreticiler bu desteklerden yararlanamıyor.

Geçen hafta içinde askıya çıkan organik tarım hak ediş listeleri kapsamında Söke’de organik tarım yapan 850 üreticiden sadece 272 kişinin desteklerden faydalanacağı öğrenildi. Hak ediş listelerinin Söke Ziraat Odası ve muhtarlıklarda askıya çıktığı belirtildi.

Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cavit Gayaf geçen yıl Söke’de organik tarım desteği verilen alanın yaklaşık 40 bin dekar olduğunu belirterek “Bu sene hem destekleme kapsamındaki arazi miktarında, hem de destek alan üretici sayısında azalma oldu. Azalmanın nedeni organik tarımda destekleme almak için bekleme süresinin 3 yıldan 5 yıla çıkarılması oldu. Örneğin geçen sene organik tarım desteği almaya başlayan çiftçiler bu sene alamadı. Gelecek sene alabilecekler. Yani kazanılmış hakları ellerinden alındı. Bunun yanında normalde bu sene destek alacak çiftçiler 2018’de destek alacaklar.”dedi.

Cavit Gayaf Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığının organik tarımda kademele destek üzerinde çalışma yaptığını belirterek “Eğer çalışma sonuçlanırsa destek verme süresi iki yıldan itibaren başlayacak. Örneğin ikinci yılda dekar başına 30 TL, 3. yılda 50 TL. 4. yılda 70 TL. gibi kademeli olarak yükseltilecek. Bu ilk başlayanlar için olumlu. Çünkü destek almadan 5 yıl beklemek sıkıntılı.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.