Son Dakika

• No Posts Found

AZ TEHLİKELİ İŞYERLERİNDE İŞ GÜVENLİĞİ UYGULAMASI BAŞLIYOR

İŞ GÜVENLİĞİ SADECE BARET TAKMAK DEĞİLDİR İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI DEMİRBİLEK: “İŞÇİLER İNSAN DEĞİL MALZEME GİBİ TAŞINIYOR”1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren az tehlikeli sınıfına giren işyerlerinde 1 sigortalı elaman çalıştırsa bile iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alma zorunluluğunun getirildiği belirtilerek, ilgili yasa hükümlerini yerine getirmeyenlere 6 bin 511 TL. para cezasının verileceği belirtildi.

Geçtiğimiz yıllarda çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfında bulunan işyerinde uygulamaya giren İş Güvenliği ve Sağlığı yasası 1 temmuz 2016 tarihinden itibaren az tehlikeli işyerlerinde de zorunlu uygulamaya giriyor. İş Sağlığı ve Güvenliği yasası şartlarına yerine getirmeyen esnaflara 1 Temmuzdan 2016 itibaren iş güvenliği ve sağlığı yasası şartlarına yerine getirmeyen işyerlerine ceza kesilecek.

Söke Demirciler ve Madeni Eşya Sanatkarlar odası Başkanı Ahmet Tokmakoğlu, ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle hayati önem taşıyan bazı konuların gündemin son sıralarına atıldığını belirterek “Bunlardan biri İş Güvenliği ve Sağlığı yasası. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda konu sık sık gündeme gelmişti. İş Güvenliği ve Sağlığı Yasasında süre uzatımları yapılmıştı. Çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği ve sağlığı yasası uygulanıyordu. 1 temmuzdan itibaren bu sınıfa az tehlikeli işyerleri de giriyor. Böylece tüm işyerlerinde iş güvenliği ve yasası uygulanmaya başlanacak, Esnaflarımızın önünde yaklaşık 10 günlük bir süre var. Bu 10 günlük süre içinde işyeri sahipleri yasa şartlarına yerine getirmek zorundalar.

Yasada esnaflarıın fazla ilgilendiren konu ise kendi işyerlerinde iş güvenliği uzmanı olabilmeleri. Yanında 9 ve altında sigortalı çalıştıranlar kendi işlerleri içinde iş güvenliği ve sağlığı uzmanı olarak hizmet verebilecekler. Bu konuda eğitim almaları şart. Bunun için Anadolu Üniversitesinde eğitim almaları gerekiyor. 24 Haziran 2016 tarihine kadar 9 ve altında SSK çalıştıran işyeri sahiplerinin Anadolu üniversitesine başvurmaları gerekiyor. Anadolu Üniversitesi tarafından yapılacak olan iş güvenliği ve sağlığı sınavlarında başarılı olanlar sertifikalarını alabilecekler. Sertifikasını alanlar kendi işyerlerinin iş güvenliği ve sağlığı hizmetini kendileri yürütebilecekler. Diğ4er işletmeler gibi bir OSGB firması ile anlaşma yapmak zorunda kalmayacaklar. Bu durumdan yararlanmak için son başvuru tarihi 24 Haziran 2016 tarihidir. Aksi takdirde tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan diğer işletmeler gibi OSGB firmaları ile anlaşma yapmak zorunda kalacaklardır. Ayrıca 1-10 kişi sigortalısı olup ilgili işlemleri yerine getirmeyenlere az tehlikeli sınıfındaki işyerlerine 6 bin 511 TL, para cezası, tehlikeli sınıfında yer alan işyerlerine 8 bin 138 TL. para cezası ve çok tehlikeli sınıfında bulunan işyerlerine 9 bin 766 TL. para cezası kesileceğinin bilinmesinde fayda var.” dedi      Söke Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Refik Karataş, şoför esnafı olarak 1 temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe girecek olan az tehlikeli işyerin için İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda şoför esnafları ile toplantılar yaptıklarını belirterek “Bize en ucuz hizmeti verecek OSGB firması ile anlaşacağız. OSGB firmaları bireysel başvurularda 70 TL. gibi bir rakam çıkarıyor. Biz Şoförler Odası olarak toplu hizmet alımı ile bu rakamı 20 TL. ye düşürmek için çalışıyoruz. Yasa 1 Temmuzda yürürlüğe giriyor.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.