Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU -RAMAZAN DA POTLAR VE SPOTLAR

mustafa uluçayMUSTAFA ULUÇAY

Müslüman gönüllerde farklı kabul gören Ramazan misafirliğini devam ettiriyor. Her mü’min iman bilincine göre Ramazanla samimiyet kurar. Aradaki bu muhabbet gönül tahtında ağırlanmkla ölçülür. Ama, bu ölçüyü Allah yapar.  Kimse-kimsenin ibadetinin bekçisi ve müfettişi değildir. Böyle bir göreve soyunmakta kimseye dini bir değer kazandırmaz. Nezaket ve samimiyet dairesinde yapılan hoş-sohbetler elbette yararlıdır. Tabi ölçüyü kaçırmamak ve haddi aşmamak şartıyla. Çünkü, Ramazan kalp kırma zamanı değil, gönül alma zamanıdır. Yanlış yapan birinin üstüne yanlışla gitmek, insana doğruyu buldurmaz. Lakin Ramazanlar geldi mi, din adına pot kıranlar, kaş yapayım derken göz çıkaranlar ve zaman-zaman haddini aşanlar oluyor. Çünkü, bir şeyin çok konuşulduğu bir ortamda, haliyle arada bu çatlak sesler ve münasebetsiz jestler olacaktır. Bu hengamede bazıları çam devirirken, bazıları da devrilen çamları sivreltmekle meşgul olacaktır. Mal bulmuş mağribiler misali, dedikoducular pazarında alış-veriş yapacaktır. Evet, imtihan dünyası bu, herkes bu Ramazan mevsiminde kendince bir iş tutacaktır.  Bu nedenle bu ortamda  önemli olan kişinin başkasını kınaması değil kendisinin  nerede saf tuttuğuna bakması daha akıllıca olanıdır.

MEDYADA RAMAZAN  ETKİNLİKLERİYukarıda bir parça değindiğimiz medyada Ramazan yaşantısına, her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenen bir takım programlarla etkin bir şekilde girdik ve devam ediyoruz. Şahsen bazılarını beğenmememle beraber ileri-geri bir şey söylemek istemiyorum. Zaten onlar kendi aralarında yeteri kadar konuşup birbirlerini eleştirip değerlendiriyorlar. Bu arada tabi sivrilenler dikkat çekiyor. Ama herkes Ramazanın ulviyetine toz kondurmamaya gayret ediyor bu güzel bir şey. Önemli olan bu mübarek ayın bereketinden müslümanlar olarak birbirimizi yararlandırmaya çalışmaktır. Bunu çeşitli şekillerde yapabiliriz. Birbirimizi kırmadan, üzmeden ve utandırmadan yapmamız yararımıza olur. Yoksa, başkalarını kınarken ne kendimize bir şey kazandırırız, ne de kınadığımıza. Yapıcı olmak ve gönül almaktan daha kıymetli ne var ki şu fani dünyada. Şu arada çok rahatsız olduğunu duyduğumuz Sayın Y. Nuri Öztürk Hocamıza Allah’tan şifalar diliyoruz. Medyanın önemli bir adamıydı. Onunla Ramazan daha bir hareketli ve heyecanlı geçiyordu. Gerçi şimdi islami açıdan akademik seviyede ilim adamlarımız günbe-gün artmaktadır. Ama, onun yeri başka idi. Neyse, Allahtan sağlığına kavuşmasını diliyoruz.

SİYASİ  ARENADA  RAMAZAN Ramazanda siyasi arena her yıl olduğu gibi bu yıl da hareketli geçiyor. İftar davetleri, büyük katılımlı iftar yemekleri binleri geçen kalabalıklar halinde Ramazana heyecanlı, hareketli ve coşkulu bir hava veriyor.  Müslümanların bu havayı teneffüs etmeleri dini şuurlarını güçlendiriyor. Dolayısıyla bu iftarlarla Ramazan daha bir azamet kazanıyor. Bu atmosferde siyasi ekabirden gariban evlerine beklenmedik bir  anda çat kapı iftara gidenler oluyormuş. Ne güzel. Lakin bazıları, oruçsuz olduğunu unutup top patlamadan çorbaya kaşığı daldırıyorlarmış! Bu hoş değil. Olayı heyecana getirip seferilik esprisi yapanlar da varmış.  Evet, imtihan dünyası bu, kimisi bu ziyaretleri samimiyetle yaparken, kimisi de siyasete  malzeme hazırlamaya çalışacaktır. Yani, her müslüman Ramazanın bereketinden istifade etmek istiyor. Bu doğal ve bir noktaya kadar da normal bir durum. Çünkü, Ranamazan gün-be-gün ilerlemekte ve bu bereketli mevsim sona doğru gitmektedir. Dolayısıyla herkes bir ay süresi olan gelip-geçici bu fuardan kendince yararlanmak isteyecektir. İşte  ayın yarısı gitti, sayılı günler değil mi bu çok çabuk geçiyor. Ancak bu fırsatı kaçırmamak ve bu  fuarın sahibinin hoşnutluğunu kazanmak ve rızasını almak lazım. Allah’tan bu mutluluğa erenlerden olmamızı temenni ederken herkese esenlikler diliyorum.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.