Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE BELEDİYE MECLİS TOPLANTISINDA ASKİ’NİN YATIRIMLARI GÜNDEME GELDİ

Söke Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısı dün saat 14.00’te yapıldı. Toplantıya mazeretleri nedeniyle Bülent Arıcı, Mehmet Yörük, Hasan Ergün, Mestan Yeşil, Haluk Kutlay ve Süleyman Yörük katılmadılar. AK Parti grubu ASKİ’nin Söke’deki yatırımları hakkında Büyükşehir Belediyesi’nden bilgi alınması için önerge verdi. Söke Belediye Başkanı ise bu konuda yetkilerinin olmadığını söyledi.

Saygı duruşu ve ber önceki meclis karar özetinin uygulanması ile başlayan Söke Belediye Meclis Toplantısında; İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen Yeni Gökkaya Güneş Enerji Üretim A.Ş.’nin Sazlı Mahallesi Sugözü Mevkiinde “Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği”doğrultusunda hazırlanmış olan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının onanması için kurum görüşlerinin tamamlanması gerektiği gerekçesiyle ileri tarihe ertelendi.

Gündemin bir diğer maddesi’nde Çeltikçi Mahallesinde bulunan Belediye lojmanları olarak bilinen 1419 m2 taşınmazın arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı konusunda Belediye Başkanına yetki verildi. Enerya Aydın Gaz A.Ş. tarafından Yenicami Mahallesinde 1 adet Bölge Regülatör istasyonu yapılabilmesi için 1/1000 ölçekli uygulama imar değişikliği talebi oy birliği ile kabul edildi. Bunun dışında 3 imar ile ilgili madde imar komisyonuna davet edildi.

Gündeme eklenen maddelerden biri olan Senegal’in Senluiz şehri ile kardeş şehir ilişkilerinin başlatılması konusu oy çokluğu ile kabul edildi. AK Parti grubu tarafından Söke Belediye Meclisine bir önerge verildi. Önergede şu görüşlere yer verildi “Daha evvelden ASKİ’nin Söke İlçemiz bazında bu güne kadar yapmış oldukları yatırımlar hakkında cevap gelmemiştir. Yeni mahalle olan mahallelerimize aktarılacak olan % 10’luk yatırımlar nasıl, hangi mahalle düzeyinde olacak olan, soru önergemizin karşılığının verilmediği, aynı zamanda alt yapı yatırımlarının da koordinasyon eksikliği ile tam uyum içinde çalışmayan Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları hakkında görüşülmesi.

Söke genelinde binaların çatılarında bulunan, çanak anten, güneş enerjisi ekipmanları, su depolarıve bacaların bakımsızlığı nedeniyle tehlike arz etmesi hakkında konunun görüşülmesi.”

Önerge mecliste kabul edilirken AK Parti adına söz alan Belediye Meclis Üyesi Haldun Işıklı “Büyükşehir Belediye Meclisinde konular konuşulmuyor. Bunun kararlılıkla üzerine gidilmesi gerekli. Söke 2,5 yılda 80 milyon TL. gelir kaybına uğradı. Mahallelerde su sıkıntıları var. Alt yapı sorunları çözülmüyor. 80 milyon TL.ye karşı Büyükşehir Belediyesi Söke’ye hangi yatırımı yaptı. Bağarası caddesinde çalışmalarda koordinasyon yok. Çalışmalar rezalet. İşi bilmeyenler iş başında. Böyle kötü bir çalışma yapılamaz. Büyükşehir Belediye meclis üyeleri Özlem Çerçioğlu’na bunları anlatsın. 31 mahallede sıkıntı büyük. Su patlakları nedeniyle 3-4 saat sular kesiliyor. Büyükşehirin ilgisini Söke’ye çekmek için bunları konuşalım. Planlama diye bir şey yok.”dedi.

CHP adına söz alan Hüseyin Gündüz, söylenenlerin doğru olduğunu belirterek “Bütün bunlar 2 yılda mı oldu. Özel idare 2 yıl öncesine kadar ne yaptı. Büyükşehirden önce buralara hiç mi yatırım yapılmadı. Şimdi konuşma ortamı bulundu, vatandaş konuşuyor.”dedi.

Mecliste Büyükşehir Belediyesine AK Partili Büyükşehir Belediye Meclis üyesi İbrahim Adalı’nın önerge verebileceği dile getirilerek konu kapatıldı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.