Son Dakika

• No Posts Found

PATLICAN TARLADA KALDI

Söke’de üreticinin alternatif ürün arayışları devam ediyor. Bu arayışlar kapsamında Güllübahçeli bir üretici 3 ortak bir araya gelerek 6 dekar araziye patlıcan dikti. Patlıcan fidanlar Antalya’dan getirildi. Büyük bir heyecanla dikilen patlıcanlar tarlada kaldı.

Güllübahçeli üreticilerden Mehmet Çınar mahallenin kenarındaki 6 dekar arazisinde iki ortak patlıcan yetiştirmeye karar verdi. Ancak patlıcanın tarladafiyatı  kg.’ı 15 kuruşa düşünce patlıcanı tarlada bıraktılar. Üreticilerden Mehmet Çınar Gazeteniz Yenisöke Muhabirine yaptığı açıklamada “Söke Ovasında ürün çeşitlendirmesi kapsamında zaman zaman alternatif ürünler deniyoruz. Bunlardan biriside Güllübahçe’de patlıcan ekmeye karar verdik. Bir arkadaşımla birlikte bana ait olan 6 dekar arazide patlıcan yetiştirmeye karar verdik. Antalya’dan özel patlıcan fidanları getirttik. Patlıcanları ektik. Patlıcanlar çok güzel gelişti. Pazarlamada sıkıntı yaşandı.

Fiyat oldukça düştü. 15 kuruşa alıcı bulabildik. İşçilikte bize aitti. 4 işçi tuttuk. 4 işçi günde bir ton patlıcan topluyor. İşçilere günlük 50 TL. ücret ödedik. Yani 4 işçiye 200 TL. ödedik. 1 ton patlıcan ise 150 TL. yapıyor. Üstelik İzmir’e hale götürmek gerekiyor. Patlıcan fiyatı işçinin ücretini karşılamayınca patlıcanı tarlada bıraktık. İsteyen geldi topladı. Yani patlıcan tarlasını halka açtık. Şu anda sulamayıda ketsek. Sulama kesilince patlıcanlar büyümedi. Bu sene patlıcan denememizde hüsranla bitti.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.