Son Dakika

• No Posts Found

BİTKİSEL ÜRETİMDE BİYOLOJİK DESTEKLEME ÖDEME MİKTARLARI AÇIKLANDI

Zeytinde dekar başına 20 TL., narenciyede dekar başına 20 TL. ile 35 arasında bir biyolojik ve biyoteknik mücadele destekleme ödemesi yapılacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı zirai ilaç kullanımının azaltılması ve kalıntının önlenmesi amacıyla örtüaltı bitkisel üretimde ve açıkta domates, turunçgil, elma, bağ, zeytin, kayısı, nar üretiminde biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele yapan üreticilere destekleme ödemesi yapılması için düzenlenen uygulama tebliğinin 28 Haziran 2016 tarih ve 29756 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği bilgisi verildi.

Söke Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür vekili H.Özgür Yıldırımer Bitkisel Üretimde Biyolojik ve/veya Biyoteknik Mücadele Destekleme Ödemesi Uygulama tebliği hakkında bilgi vererek “Ülkemizde bitkisel üretime arız alan zararlı organizmalara karşı biyolojik ve /veya biyoteknik mücadelenin yaygınlaştırılması ile kimyasal ilaç kullanımının azaltılması amacıyla örtü altı ve açık alanda bitkisel üretimde destekleme kapsamına alınan ürünler ve destekleme ödeme miktarları belirlendi.

Açık alanda turunçgilde Akdeniz Meyve Sineğine karşı feromon +tuzak kullanımı için dekar başına 35 TL. desteklemeden., tuzak kutusunun en az 5 yıl kullanma ömrü bulunmasından dolayı daha önceden tuzak kutusu olupta daha önceden feromon kullanan üreticilere dekar başına 20 TL. destek ödemesi yapılacak.

Örtüaltında biyoteknik mücadelede; feromon+tuzak kullanan üreticilere dekar başına 110 TL. domateste, domates güvesine karşı sadece feromon kullananlara dekar başına 60 TL., olacak şekilde destekleme ödemesi yapılacak. Açık alanda domateste biyoteknik mücadelede; feromon+tuzak kullanan üreticilere dekar başına 35 TL., domateste domates güvesine karşı sadece feroman kullanan üreticilere ise dekar başına 20 TL. destekleme ödemesi yapılacak. Elma, bağ ve narda dekar başına 35 TL, zeytinde ise dekar başına 20 TL.dir.

Üreticiye yapılacak olan destekleme ödemesi miktarı, üreticinin biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele amacıyla yaptığı harcamaları gösteren fatura bedelinin, mücadele yaptığı toplam alanına bölünmesiyle elde edilecek dekara maliyetini geçmeyecek.”dedi.

Yıldımer destekleme ödemesi için aranacak şartları da açıklayıp “Örtüaltı üretim yerinin ÖKS’de, açık alanda üretim yerinin ÇKS’de kayıtlı olması, biyolojik veya biyoteknik mücadelede kullandığı BKÜ7ait faturaya sahip olması gerekiyor. Bitki koruma ürünlerinin önerilmesi, uygulanması ve kayıt işlemleri hakkında yönetmelik gereği UKDkayıtlarının tutulması gerekiyor. Destekleme başvurusunda bulunulacak alanda tüm bitki konuma faaliyetlerini bakanlıkça yayınlanan teknik talimatlara ve entegre mücadele prensiplerine göre gerçekleştirmiş olmalıdır. Bu tebliğ kapsamında destekleme başvurusunda bulunulan BKÜ’nün bakanlık tarnafından belirlenmiş olan ruhsatlandırma koşulları doğrultusunda uygulaması gerekiyor. Örtüaltında faydalı böçek kullanan üreticilerin seralarında giriş ve yan havalandırma açıklıklarının tül ile kapatılması gerekiyor.

Üreticilerin zeytinde zeytin sineğine karşı biyoteknik mücadelede ruhsatlı olan feroman +tuzak desteğinden yararlanabilmeleri için bereysel olarakr en az 60 dekar zeytinlik alanda biyoteknik mücadele yapıldığını beyan etmesi veya toplam 60 dekar ve üstü olacak şekilde birleşen üreticilerin ortak başvuru yapması ve başvuru yapılan alanda tüm üreticilerin uygulama yapması gerekmektedir.

Son başvuru tarihleri elma ve bağ için 31 /08/2016, Açıkta domates ve zeytin için 30/9/2016, turunçgil ve nar için 28/10/2016, örtüaltı için 30/12/2016 tarihi mesai saati bitimine kadar başvuru dilekçesi ve gerekli belgeler ile birlikte ÇKS veya ÖKS kayıtlarının bulunduğu il/ilçe Tarım Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.