Son Dakika

• No Posts Found

YABAN DOMUZLARINA GÜNEŞ PANELLİ ÖNLEM

Bölgede yoğun olan yaban domuzu popülasyonu nedeniyle üreticiler büyük bir tedirginlik yaşıyor. Girdiği bahçelere büyük zarar veren yaban domuzları üreticinin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Şu günlerde incir, karpuz, mısır ve üzüm üreticileri uykusuz geceler geçirirken, değişik önlemler de alıyorlar.

Son zamanlarda elektrikli tel ile bahçeler çevrilerek yapan domuzlarının bahçelere girmeleri önleniyor. Ancak elektrikli tel için öncelikli olarak elektriğin olması gerekiyor. Yerleşim yeri dışında elektriğin olmaması insanları yeni arayışlara yöneltti. Söke 60 Nolu İncir Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Yusuf Ene, üreticinin yaban domuzlarının bahçelere girip zarar vermelerini önlemek için teknolojik gelişmelere takip ettiğini söyledi. Son yıllarda Güneş enerjisinden elektrik üretilmeye başlandığını söyleyen Yusuf Ene “İncir üreticisi yaban domuzlarının bahçelerini girip zarar vermelerini önlemek için bahçelerine güneş panelleri kuruyorlar. Bu panellerden enerji üretim bahçelerini elektrikli tel ile çevirip koruma altına alıyor. Güneş enerjisini toplayıp elektrik enerjisine çeviren bir cihaz var. Bu cihazın üzerinde her hayvan için öldürmeyecek ama o hayvanı geri kaçırtacak voltu gösteren hayvan resimleri var. Gündüz paneller aracılığı ile toplanan enerji akşamları elektrik enerjisi olarak tellere veriliyor. Bahçeye girmek isteyen yaban domuzu elektrik enerjisi çarpınca hemen geri çekiliyor. Bahçeleri girmiyor. Sorunu bu şekilde çözdük. Güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi üreticinin imdadına yetişti. Pek çok bahçede bu uygulanıyor. Bunun yanında üretici yine geceleri tarlasını bekliyor. Ancak olağanüstü hal nedeniyle silah taşımak sıkıntı yarattığı için çözümü böyle buldu.

Ben kendim şu anda bu sistemi kullanmıyorum. Bahçelerimi taş duvar ile çevirdim. Duvarın üstüne dikenli tem koydum. Zaman zaman yaban domuzları duvarları yıkıyor ama biz hemen onarıyoruz.”dedi.

Hava şartlarının incir üreticisinin yüzünü güldürdüğünü söyleyen Ene “Söke bölgesinde son yılların en kaliteli inciri üretiliyor. Söke dışındaki bölgelerde bazı sıkıntılar var. Hastalık ve aşırı sıcaklar nedeniyle incirlerde kalite düşüklüğü ve kurumalar yaşandığı bilgisi alıyoruz. Söke olarak biz kalite ve rekolteden üretici olarak memnunuz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.