Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE OVASINDA PAMUK ÇALILARI JOHN DEERE İLE ENERJİYE DÖNÜŞECEK

Türkiye’de bir ilk olan pamuk çalılarından elektrik üretme projesi kapsamında pamuk çalıları John Deere traktörleri ile taşınacak. Söke OSB alanında fabrikayı kurma çalışmalarını hızla sürdüren Global Yatırım A.Ş’ye bağlı Mavi Bayrak Enerji firması dün 45 adet John Deere  traktör alarak araç filosunu güçlendirdi.

John Deree’nin bölge bayi olan SÖTEK Genel Müdürü Tekin Yavuz, pamuk çalılarından elektrik enerjisi üretme projesinde kullanılacak iş makinelerinin John Deere  markasının seçilmesinden son derece memnun olduklarını söyledi. Traktörlerin teslim törenine John Deere  Türkiye Genel Müdürü Hakan Yıldıran, Ege Bölge Müdürü Ümit Bertan, Global Yatırım A.Ş. Satın Alma Müdürü Serhan Hepsevil ve Mavi Bayrak Enerji Şirketinden Sami Yıldızoğlu, Mimar Otomotiv Genel Müdürü Metin Yavuz, Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Yılmaz Özel, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mümin Meydan ve SÖTEK yöneticileri hazır bulundular.

SÖTEK Genel Müdürü Tekin Yavuz 45 adet traktörün teslim töreninde yaptığı açıklamada “ Global Yatırım A:Ş.’nin Söke’de Mavi Bayrak adıyla pamuk çalılarından enerji üretmek için tesis kuracağını duyduk. Bunun üzerine kendilerine ekipman olarak her türlü desteği verebileceğimizi söyledik.  Çünkü Söke ekonomisinde pamuk çok önemli. Pamuktan değişik şekillerde üretim sağlanıyor. Katma değer üretiliyor. Ancak pamuk çalısı tarlada kalıyordu. Üretici pamuğunu hasat ettikten sonra tarlada kalan çalıyı kesmek durumundaydı. Bunun bir maliyeti var. Şirket yetkililerinin bu çalışmaları bizi etkiledi. Söke Ovasında hasat sonunda sorun olan çalılar ekonomiye kazandırılacak. Bu projeye John Deere  de katıldı. Ben kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Global Yatırım Mavi Bayrak firması adına konuşan satın alma Müdürü Serhan Hepsevil “Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri eneji. Enerji’de dışarıya bağlıyız. İlk aşamada 12 mgvaat üretim yapmayı planlıyoruz. Bunu ilerde 4 kat yükselterek 48 mgvaat’a yükseltmeyi planlıyoruz. Geçen sene 12 traktör ile işe başladık. Bu sene araç filomuza 45 traktör daha ekliyoruz. Uzun süredir birlikte çalışıyoruz. Sürdürülebilir bir enerji için bu önemli. Pamuk çalılarından enerji üreten Türkiye’de başka bir şirket yok. Bu alanda biz tekiz. 2016 için 100 dekar bir alan için anlaşma yaptık.”dedi.

John Deere  Türkiye Genel Müdürü Hakan Yıldıran yaptığı açıklamada “Mavi Bayrak Enerji Şirketi geçen yıl 11 traktör aldı. Şimdi 45 traktör daha alıyorlar. Söke’de önemli bir iş yapıyorlar. Türkiye’nin gelişmesi önemli. Biz de onlara destek veriyoruz. Geçen sene başlayan birlikteliğimiz devam edecek Bu işin sonunda herkesin kazançlı çıkacağını düşünüyorum.”dedi.

Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mümin Meydan “Söke Ovası pamuk ambarı. Pamuğun her şeyinin ekonomiye kazandırılması önemli. Ziraat Odası olarak bu konuda üzerimize düşen görevi yapacağız. Bu yatırımın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”dedi. Daha sonra traktörlerin anahtarları teslim edildi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.