Son Dakika

• No Posts Found

“TARİŞTE HEDEF 25 BİN TON PAMUK ALMAK”

Söke Tariş 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özer, sezon öncesi hazırlıklara başladıklarını belirterek hedeflerinin 2016 yılında 25 bin ton pamuk almak olduğunu söyledi.

İsmail Özer konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Hasat dönemi ve sonrasında pamuk fiyatlarının istikrarı için Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifinin piyasada olması gerekiyor. Borsada gerçek tahta fiyatlarının oluşmasında Tarişin önemi büyük. Bu sezonda pamuk alım sezonunda hareketli olacağız. Sezon ile ilgili tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Pamuk alım politikamız yine üretici odaklı olacak. Kesinlikle üreticiyi ezdirmeyeceğiz.

Söke Ovasında bu sene rekor miktarda pamuk ekimi yapıldı. Söke ve Didim ovalarında toplam yaklaşık 400 bin dekar alanda pamuk ekimi yapıldı. Bilindiği gibi Haziran ayı içinde nitratlı gübre satışı yasaklandı. Nitrat yıllardır pamukta ve diğer ürünlerde kullanılıyordu. Tam nitratın kullanılmaya başlayacağı sırada satışı yasaklandı. Üretici üre ve azotlu gübreye yöneldi. Nitratın üretimden çıkarılması ile birlikte uygulamada değişti. Rekolte düşüklüğü yaşayıp yaşamayacağımız konusunda hasat sezonunu bekliyoruz. Şu anda pamukların görünümü güzel. İlk hasatlarda başladı. İnşallah verim düşüklüğü yaşamayız. Çünkü yüksek maliyeti düşürecek olan verimdir. Yüksek verim üreticiyi kazandırır.

Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi olarak şu ana kadar geçen yıl yaptığımız ayni yardımların üzerinde bir yardım yaptık. Buda geçen yıldan daha fazla pamuk alacağımız anlamına geliyor. Bizim hedefimiz bu sene 25 bin ton pamuk almak. Bunun için hazırlıklarımızı tamamladık. Sezona hazırız.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.