Son Dakika

• No Posts Found

BÜYÜKŞEHİR’DEN BÜYÜK PROJE

Aydın Büyükşehir Belediyesi dış mahallelerde sorun olan su sorunun çözmek amacıyla yaklaşık 28 km. hat döşeyerek çözmek için çalışma başlattı. Kisir Çayına çakılacak olan sondaj ile 8 mahallenin sorunu uzun süreliğine çözülecek.

Söke’ye bağlı dış mahallelerde Büyükşehir Belediyesi çaktığı sondajlardan sonuç alamayınca çözümü 1990’lı yılların sonunda Kisir Çayı içine çakılan sondajı devreye almakta buldu. Son bir yıl içinde kırsal mahallelerde arka arkaya sondajlar açan Aydın Büyükşehir Belediyesi açılan sondajların devreye alınmadan bitmesi yeni arayışlara yöneltti. Son olarak Demirçay Mahallesinde devreye girmeden suyu biten sondaj Aydın Büyükşehir Belediyesine farklı bir arayışa itti.

1990’lı yılların sonuna doğru önce Kaygıllı ve Çavdar Mahallelerinin su sorununu çözmek amacıyla kurulan hattı tekrar devreye almakta buldu. Aydın Büyükşehir Belediyesi Batı Koordinatörü Fatih Akkentli dün yapılacak olan projeyi basına yerinde gösterdi. 1990’lı yılların sonunda açılan sondajın başında bilgiler veren Fatih Akkentli “Şu ana kadar kırsal kesimdeki mahallelerde açtığımız sondajlardan yararlanamıyoruz. Dağlarda su yok. Bir mahallede 3-4 yere sondaj çakıyoruz, suyu zorla buluyoruz. Ancak sondajın ortalama ömrü 1 yıl oluyor. Sondajı devreye almadan sondajdaki su bitiyor. Mahallenin su sorununu çözmek için tüm imkanları kullanıyoruz ama sonuç yok.

Durumu Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımıza ilettik.Başkanımız uzun süreli çözüm bulmamızı istedi. Biz de geçen yıllarda da gündeme gelen Kisir Çayı içine önceki yıllarda çakılan şebekeye devreye almaya karar verdik. Ekiplerimiz çalışmaya başladı. Buradan çıkaracağız su ile 8 yerleşim yerinin su ihtiyacını uzun yıllar çözmek istiyoruz.”dedi.

Şu anda Kaygıllı ve Demirçay başta olmak üzere Çavdar’da, Sofular’da, Terziler’de Helvacılar’da, Bayırdamı’nda ve Aslanyaylası’nda su sıkıntısının hissedildiğini söyleyen Akkentli “Şu anda devreye alacağımız suyu şebekesi daha önce faaliyetteydi. 3-4 köy suyu birlikte kullandığı için elektrik faturasının ödenmesi muhtarlar arasında sıkıntı yarattığı için Kisir Çayı projesi askıya alınmıştı. Biz projeyi tekrar faaliyete geçireceğiz. Kisirden kırsal mahallelere su sağlayacak olan şebekeyi devreye alıyoruz. Çayın içindeki kompresörü çalıştırıp  şebekeye su vereceğiz. Bu arada şebekenin patlaklarını tespit edeceğiz. Şebekede yer yer onarım yapacağız. Bunun yanında bazı bölümlerine yeni şebeke yapacağız. Kaygıllı ile kompresörün bulunduğu alanın mesafesi yaklaşık 5 km. Kaygıllı Mahallesinin üst kısmında bir depo var. Bu depoya basılacak olan su Kaygıllı’ya, Çavdar’a, Demirçay’ına, Sofular’a Terziler’e, Helvacılar’a Bayırdamına ve Aslanyaylasına dağıtım yapılacak. Yaklaşık 28 km. uzunluğunda bir şebeke olacak. Kisir Çayının altı su havzası. Bir yerde boynak gibi bir yer. Bu bölgeye uzun yıllar yetecek bir kaynak. Buradan 8 yerleşim yerine su verilecek. 8 yerleşim yerinde yaklaşık 4 bin insan yaşıyor. Bize göre bir kişi’de yaşamış olsa su ihtiyacını karşılamak zorundayız. Tahminen 2,5 milyon TL. ile 3 milyon TL. maliyetli bir proje. Ama 8 mahallenin su sorununu uzun süre çözecek bir çalışma.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.