Son Dakika

• No Posts Found

ORGANİK TARIMDA BEKLEME SÜRESİ 3 YILA İNDİRİLDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından organik tarım yapan üreticilere verilen destekler için bekleme süresi 3 yıla indirildiği belirtilirken, 2016 yılında 3 yılını dolduran üreticilerin ise desteklerden yararlanamayacağı belirtildi.

Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cavit Gayaf, organik tarım uygulamasında sürekli şartların değiştiğini belirterek “Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde 100 bin dekar arazide organik tarım yapılıyor. Aydın’da organik tarım yapan en büyük kooperatiflerden biriyiz. Kooperatifimize üye 800’ün üzerinde üretici var. Bunların hepsi organik tarım yapıyor. Herkes büyük bir hevesle organik tarıma başladı. Organik tarımla ilgili yayınlanan ilk tebliğde 3 yıl bekleme süresi getirilmişti. Yani iki yıl denetime tabi tutulan üretici 3 yılda organik tarım desteği alabiliyordu. Geçen yıl tebliğ  değişti ve bekleme süresi 5 yıla çıkarıldı. Süre uzayınca bu sene 3. yılını dolduran üreticiler dekar başına verilin 70 TL.lik organik tarım desteğini alamadılar. En önemlisi de 2015 yılında 3 yılını doldurduğu için organik tarım desteği alanlar bu yıl 4. yılda oldukları için bu destekten yararlanamadılar. Organik tarım üreticileri zor durumda kaldı.

2016 yılı başında organik tarımda destek uygulaması yine değişti. Bu sefer kademeli destek uygulaması getirildi. 2017 yılından itibaren ikinci yıldan itibaren destek ödemesi yapılması kararlaştırıldı. Bu arada bu sene 3. yılını dolduran ve 4. yılını dolduranlar yine destekten yararlanamadı. Bundan dolayı organik tarım üreticileri durumu tepki gösterdiler. Bakanlık yeni bir tebliği yayınladı. Organik tarım desteğinde başa döndü. Organik tarımda bekleme süresini eskiden olduğu gibi 3 yıla düşürüldü. Ancak 2016 yılında 3 yılını dolduran organik tarım üreticileri destekten yine yararlanamadılar. Herkes 3 yılda destekleme alırken onlar 4 yılda alacaklar. Yani 3 yıllıklar mağdur oldu. Organik tarımda sistemin sık sık değişmesi üreticiler arasında mağduriyet yaratıyor. Organik tarımda destekleme sisteminde başa dönüldüyse bu sene 3. yılını dolduran üreticilerde destekten yararlanmalıdır. Çünkü bu üreticiler organik tarıma başvururken 3. yılda destek alacakları için başvurdular.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.