Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE ZİRAAT ODASI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Söke Ziraat Odası Meclisi toplanarak 2015 yılında yapacakları projeleri gözden geçirdi. Meclis Başkanı Yılmaz Özel, bu dönemde önemli projelere hayata geçirmek için çalışacaklarını söyledi.

Mazereti nedeniyle Aşkın Can ve Hasan Gök’ün katılmadığı toplantıyla ilgili bilgiler veren Meclis Başkanı Yılmaz Özel “Bölgemizde organik tarım alanları giderek artıyor. Önümüzdeki yıllarda bu alanlar daha da artacak. Bu kapsamda Söke Ziraat Odası Toprak Yaprak ve Su analizi laboratuarının geliştirilmesi gerekiyor. Bu laboratuara tam teşekküllü hale getireceğiz. Bu konuda çalışmayı başlatmaları için yönetim kuruluna yetki verdik. Laboratuarımız bu yıl sonuna kadar tam teşekküllü hale getirmeye planladık. Büyük bir aksilik olmazsa yıl sonunda tam teşekküllü hale geleceğini düşünüyoruz.

Bilindiği gibi Gökbel Barajından kapalı devre sulama yapılacak. Koçarlı’dan başlamak üzere Karacahayıt’a kadar olan bölge bu kapalı sulama kapsamına girecek. Bu durumda bölgemizde bitki örtüsü de değişeçek. Organik sebze ve meyve üretimi artacak. Laboratuarımızın bundan dolayı da tam teşekküllü hale gelmesinde büyük fayda var.   Bunun yanında il delegesi olarak meclisten 7 kişiyi belirledik.

Mecliste gündeme getirdiğimiz önemli sorunların başında destekleme primleri geliyor. Özellikle zeytinyağına ve pamuğa verilen primler oldukça yetersiz. Zeytinyağına en az 1 TL. destekleme primi verilmelidir. Bu sezon zeytinyağı fiyatları geçen yıllara göre iyi. Ancak yeterli üretim olmadığından fiyatlar geçen yılın fiyatlarının yüzde 50 üzerinde. Fiyatlar iyi diye prim es geçilmemelidir. Zeytinyağı fiyatlarındaki artış suni bir artıştır. Arzın az, talebin fazla olması nedeniyle fiyatlar yükseldi. Eğer üretim fazla olsaydı bugün zeytinyağının fiyatı 5 TL. civarlarında idi.

Pamukta da yetersiz prim nedeniyle üretici sıkıntılı. Bu sene pamuk fiyatları dip yaptı diyebiliriz. Geçen yıla göre yüzde 30 dolayında bir fiyat gerilemesi var. Yönetim kurulumuza primlerin yükseltilmesi konusunda çalışmalarını hızlandırmasını konusunda görüş birliğine vardık.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.