Son Dakika

• No Posts Found

SAĞLIKLI YAŞAM ARACI EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

Aydın’da kurulan Sağlıklı yaşam aracı Söke’de eğitimlerini sürdürüyor. Öğleden önce okullarda ve dış mahallelerde vatandaşlara sağlıklı yaşam için görsel, işitsel eğitimler sürdürülürken, vatandaşların eğitimlere büyük ilgi gösterdiği bilgisi verildi.

Söke’de İlçe Halk Sağlığı Merkezi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Söke KETEM Merkezi tarafından ortalaşa yürütülen sağlıklı yaşam aracı eğitimlerinde kurumların çalışmalarını anlatıyor. Söke Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi görevlileri yaptıkları çalışmalarını anlatırken, meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri konularında tarama yapıldığını, taramaların ücretsiz olduğu vurgulanarak 30 yaş üstü kadınlar ve 50 yaş üstü erkekler merkeze davet ediliyor. Bunun yanında her hafta Çarşamba ve Cuma günleri polikliniğinin yine ücretsiz olarak hizmet verdiğini belirtiyorlar.

Sağlıklı Yaşam Aracı eğitimlerinde üzerinde en çok durulan konunun ise cep telefonlarının sağlığa etkileri olduğu belirtilirken en fazla rağbet gören broşürler olduğu belirtildi. Cep telefonu kullanıcılarına tavsiyelerin yer aldığı broşürde cep telefonundan yayılan dalgaların şiddeti uzaklıkla azaldığı, bu nedenle kablolu kulaklık kullanılması telefonun baş bölgesinden uzak tutulması sağlandığında cep telefonlarının uzun kullanımdan kaynaklanabilecek olası zararlı etkilerin azaldığı belirtildi. Cep telefonlarının sadece lüzumlu hallerde kullanılması, çağrıları gereğinden fazla uzun tutulmaması, cep telefonu ile haberleşirken sürekli aynı kulağın kullanılmaması gibi tavsiyeler yer alıyor.

Bunun yanında ilçedeki sağlık kurumları tarafından verilen evde sağlık hizmeti, koruyucu ağız ve diş sağlığı, kadına şiddete yönelik mücadele, fiziksel aktivite, kahvaltının önemi, yeterli ve dengeli beslenme, astım, aşıların yaptırılması, meme kanseri, depresyon, yaşlılık dönemi hastalıkları, tütün kontrolü, yüksek tansiyon, benlerin önemsenmesi, bilinçsiz antibiyotik kullanmageleceği karartabilir, anne sütü gibi konularda vatandaşlara eğitim veriliyor. Sağlıklı yaşam aracı eğitimlerinin 30 Eylüle kadar devam edeceği bilgisi verildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.