Son Dakika

• No Posts Found

“BUZAĞI DESTEĞİ HAYVANCILIĞIN GELİŞMESİ İÇİN ÖNEMLİ”

S.S, Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cavit Gayaf, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilmesi planlanan buzağı başına 350 TL.’lik desteğin hayvancılığın gelişmesi açısından önemli olduğunu belirterek, desteğin sadece buzağı başına değil hayvan başına verilmesiyle birlikte hayvancılığın gelişmesi için dönüm noktası olacağını söyledi.

Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin 13 yerleşim yerine hitap ettiğini söyleyen Cavit Gayaf “Kırsal kesimde yaşayan insanların en önemli gelir kaynakları organik tarım uygulaması ve hayvancılıktır. Organik tarım alanları bölgedeki zeytin ağaçlarıdır. Zeytinlikler dışında başka bir organik tarım yapılmıyor. Organik tarım ile birlikte kırsal kesimde zeytincilik yapanların geliri biraz arttı.

Kırsal kesimde yapılan hayvancılıkta organiktir. Çünkü kırsal kesimde hayvanlar yem ile beslenme yerine meralarda serbest otlarlar. Bunun için öncelikli olarak meralarda dolaşan hayvanların eti daha fazla tercih edilir. Geçtiğimiz yıllarda buzağı desteği için suni tohumlama belgesi isteniyordu. Süni tohumlama belgesi olmayan buzağılar destekleme verilmiyordu. Böylece doğal yolla doğan buzağılar destek kapsamı dışında kalıyordu. Yani kırsal kesimde yapılan hayvancılık destek dışında kalıyordu. Desteğin amacı hayvancılığı geliştirmektir. Hayvancılık yapmayan insanlara hayvancılığı teşvik etmektir. Bu güne kadar hep büyük organize şekilde hayvancılık yapanlar bu desteklerden yararlandılar. Bu sene ilk defa kırsal kesimde hayvancılık yapanlar bu desteklerden yararlanabilecek.

Suni tohumlama belgesinin istenmemesi yada bu şartın kaldırılması kırsal kesim hayvancılığı için önemli.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2016 yılı buzağı desteği için suni tohumlama şartını kaldırdı. Doğal yoldan doğan buzağılar da 350 TL. destekden yararlanabilecek. Destekleme aranan şartlar şunlar. Öncelikle buzağılar için kimlik olan kulaklarına küpe taktırılması gerekiyor. Bunun yanında şap ve çiçek aşılarının yapılması gerekiyor. Dişi buzağılar için brucella aşısının yapılması gerekiyor. Erkek buzağılarda brucella aşısı aranmıyor.

Buzağılara verilen 350 TL. tutarındaki desteğe olumlu buluyoruz. Bu uygulama için başta Başbakan olmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Bizim gibi tarımsal kalkınma kooperatiflerinin desteğin içine katılması yerinde bir karardır. Bize göre destekler bir adım ileriye taşınmalıdır. Bunun bir adım ilerisi organik hayvancılıktır. Doğal yollardan beslenen tüm hayvanlar desteklenmelidir. Destek buzağı ile sınırlı kalmamalıdır. Bu şekilde bir desteklenme hayvancılığın önünü açacaktır. Bundan hem üretici hem de tüketici faydalanacaktır. Türkiye’de hayvan üretimi artacaktır. Et fiyatları devlet desteği nedeniyle ucuzlayacak ve tüketici ucuza et yiyecektir. Böylece her yıl gündeme gelen et fiyatları da dengelenmiş olacak. Yani sadece buzağılar değil tüm hayvanlar destekten yararlanmalıdır. Böyle bir destek ülkedeki hayvan sayısını katlayacaktır. Bu durumda devletin sosyal destekleri de inecek. Üretim artacaktır.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.