Son Dakika

• No Posts Found

Ali Çıtak: “KORUMA İSTEMİYORUZ”

Söke’ye bağlı Güneyyaka Muhtarı Ali Çıtak, başta Güneyyaka Mahallesi olmak üzere Kaygıllı, Güzeltepe, Çavdar, Demircay, Sofular, Bayırdamı, Aslanyaylası, Avcılar, Karakaya ve Köprüalan mahallelerinde korumanın hiçbir işe yaramayacağını belirterek, asıl tehlikenin korumanın geldikten sonra başlayacağını söyledi.

Güneyyaka Mahalle Muhtarı Ali Çıtak dün gazeteniz YeniSöke’ye yaptığı açıklamada korumanın bölge insanına ayrı bir külfet getireceğini belirterek “Güneyyaka ve çevre yerleşim yerlerinde bu güne kadar koruma diye bir şey gündeme gelmedi. Arazilerimiz çevrili değil. Ulaşım yok. Arazilere hayvan girmezse otlardan temizlenemez. Kuruyan otlar yazın sıcaklarında en küçük bir kıvılcımda ateş alabilir. Yol kenarından geçen birisinin bir sigara atması bile büyük bir yangına davetiye çıkarabilir. Sigara atmasına da gerek yok otlar içindeki bir çam kırığı da yangına neden olabilir. Bunun örneklerini yaşadık. 3 yıl önce Kisir Mahallesi ile Güneyyaka mahallelerinde bu yüzden yangınlar çıktı. Zeytinlikler büyük zarar gördü. Arazilerde dolaşan dolaşan sığırlar bizim sigortamız. Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı bu arazilerde neyi koruyacak. Zeytinlikleri yaban domuzlarından koruyamayacaklarına göre sığırlardan koruyacaklar. Zeytinliklere sığır girmesin diyecekler.

Biz bölge insanı olarak bunu istemiyoruz. Bizim istediğimiz daha fazla sığırın arazilerde otlamasıdır. Zeytinliklere koruma getirilirse hem yangın riski artacak, hem de kırsal kesimde hayvancılık büyük zarar görecek. Mahalleye dönüşen köylerde insanalar yem saman alarak bu işi yapamazlar. Koruma hayvancılığı yok eder. Mal canın yongasıdır. Biz malımızı kendimiz koruruz.

Bu bölgede yıllardır koruma yok. Hayvanlar bizim arazilerin sigortasıdır. Bölgede uzun yıllardır yangın çıkmadıysa buna sığırlara borçluyuz. Bizim arazilerin neyi korunacak ki. Arazilerde temizlenmeyen otlar zeytinin yazın sıcaktan yanmasına neden oluyor. Zeytin meyveleri büyümüyor. Üstelik Söke’den gelecek olan kır bekçileri dağda kaybolur. Söke’den gelen koruma bekçisi benim dipçik deresi mevkiini nasıl bulacak. Korumanın kırsal mahallelere gelmesini istemiyoruz. Bölgeden yaklaşık 1500 imza ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurduk. Yeni yasada koruma isteyip istememe hakkımız var. Biz istemiyoruz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.