Son Dakika

• No Posts Found

KALINTIYI CİDDİ OLARAK ORTADAN KALDIRMAK İSTİYORUZ

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Koruma Şube Müdürü Aytaç Akaltun, Söke’deki zirai ilaç bayileri toplantısında yaptığı konuşmada, yaptıkları denetimlerde hiç kimseyi zor durumda bırakmak gibi bir düşüncelerinin olmadığını belirterek, asıl amaçlarının kalıntı olayını ciddi olarak ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Koruma Şube Müdürü Aytaç Akaltun, çok fazla ilaç kullanılmasının bitkilerde insan sağlığını tehlikeye düşüren kalıntılara neden olduğunu belirterek “Bizim amacımız denetimlerde sizleri zor durumda bırakmak değildir. Bizim amacımız kalıntı olayını ciddi olarak ortadan kaldırmaktır. Denetimlerde olayı olayı kişiselleştiren olursa gereğini yaparız. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda özellikle Rusya’ya yapılan yaş sebze ve meyve ihracatında kalıntı nedeniyle sorunlar yaşandı. Sebze ve meyvelerimiz geri geldi. Bundan dolayı ülkemiz büyük zarar gördü. Rusya ile son günlerde tekrar yaş meyve ve sebze ihracatı ile ilgili anlaşmalar yapılıyor. Narenciye ve sebze üreticileri bu anlaşmayı heyecanla bekliyor. Ürünlerimiz tekrar Rusya’dan geri gelmesin.

Bunun için öncelikli üretici olarak üretici kayıt defterlerinin eksiksiz tutulması gerekiyor. Üretici kayıt defterlerinin tam doldurulmadığını görüyoruz. Defterleri tam olarak doldurun. Esik belge ile ihracat yapılmaz. İzlenebilirlik açısından kayıt defterlerini tam olarak doldurun. Sizlerin sıkıntılarını göz önüne alacağız.”dedi.

Akaltun konuşmasında nitratlı gübreyi de deyinip “Bilindiği gibi el yapımı bomba yapımında nitratlı gübre kullanıldı. Bunun üzerine devletimiz nitratlı gübreyi yasakladı. Geçen hafta Söke’de zirai ilaç bayileri denetendi. Şu anda nitratlı gübre satışı yasak. Önümüzdeki yılda yasağın sürmesi büyük bir ihtimal. Bilindiği gibi nitratlı gübreler uçuculuktan dalayı taşlaşma başladı. Elinizdeki bu gübrelerin iadesi izetaşa yapılıyor.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.