Son Dakika

• No Posts Found

“MİLLİ TARIM UYGULAMASINDA DANE ZEYTİNE PRİM VERİLSİN”

Tariş Söke Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, geçen hafta içinde Başbakan Binali Yıldırım’ın Milli Tarım Projesini açıkladığını belirterek, milli tarım projesinde tüm tarım ürünlerinde olduğu gibi zeytine de tarladan hasat edildiği şekliyle prim verilmesi gerektiğini söyledi.

Mehmet İz, tarım ürünlerinde prim verilirken sadece zeytinin yağına prim verildiğini belirterek “Bilindiği gibi mısıra, ayçiceğine, kanolaya, soyaya, buğdaya, pamuğa prim veriliyor. Bu ürünlere tarladan hasat edildiği şekliyle prim veriliyor. Mısır yağına değil mısıra, ayçiceği yağına değil ayçiceğine, kanola yağına değil kanolaya, soya yağına değil soyaya, una değil buğday’a, mahlıç pamuğa değil, kütlü pamuğa prim veriliyor. İş zeytine gelince durum değişiyor. Zeytine değil, zeytinyağına prim veriliyor. Biz zeytine prim istiyoruz. Başbakanımız Binali Yıldırım İzmir’de milli tarım politikasını açıkladı. Milli tarım politikasında desteklemeler yeniden düzenleniyor. Bu düzenlemeler içine zeytininin de alınmasını ve zeytinyağına verilen primin dane zeytine olarak düzeltilmesini istiyoruz.”dedi.

Dane zeytine prim verilmesi durumunda zeytinciliğin büyük bir gelişme göstereceğini söyleyen Mehmet İz “Zeytinyağı priminden üretici faydalanmıyor. Söke önemli bir zeytin üretim merkezi. Zeytinyağı priminden yararlanan üretici sayısına baktığımızda sayı 300’ü geçmiyor. Oysa üretici sayısını baktığımızda 1500’ün üzerinde. Yani zeytinyağında kayıt dışılık çok fazla. Tane zeytine prim uygulaması gelirse zeytin üretimi kayıt altına girer. Ayrıca prim üreticiye verilmiş olur. Bu güne kadar zeytin üretici kazanamadı. Üretimin artması için primin dane zeytine verilmesi şart. Milli Tarım Projesi uygulaması kapsamında primin zeytinyağına değil, zeytine verilmesini istiyoruz. Zaten tarım ürünlerine verilen destekleme primine baktığımızda zeytin dışındaki tüm tarım ürünlerine tarladan hasat edildiği şeklinde verildiğini görüyoruz. Sadece zeytinin yağı çıktıktan sonra yağına veriliyor. Zeytinin ayrım yapılmasını yıllardır anlamakta zorluk çekiyoruz.”dedi.

Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi olarak zeytinyağı sıkım tesislerini açtıklarını belirterek “Zeytin sıkım karşılığı aldığımız ondalık yağ oranlarını belirledik. Buna göre ortaklarımızdan yüzde 8, ortak dışı sıkımlardan yüzde 9 olarak belirledik. Eğer biz gidip verinden alırsak ortak içi sıkımlarda yüzde 10, ortak dışı sıkımlarda yüzde 11 olarak belirledik. Bu sene yine üreticiye özel fabrikaları ezdirmeyeceğiz.Üreticilerimiz Tarişe bekliyoruz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.