Son Dakika

• No Posts Found

PAMUK PARASI SÖKE’DE TİCARETİ HAREKETLENDİRMEDİ

Söke’de Kurban Bayramından sonra ticari faaliyetlerin daha da yavaşladığı belirtilerek, son zamanlarda Söke piyasalarında büyük bir durgunluğun yaşandığı belirtildi. Söke Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Mehmet Gül ve Söke Demirciler ve Madeni Eşya Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Tokmakoğlu, Söke’de ticari faaliyetlerin en hareketli olması gereken günlerde durgunluğun tüm kesimleri etkilediğini söylediler.

Geçen yıl bu günlerde piyasaların daha hareketli olduğunu söyleyen Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkan vekili ve Söke Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Mehmet Gül, Söke çarşısında son yıllarda en fazla hissedilen durgunluklardan biri yaşandığını belirterek “Bu durgunluğu her sektörde hissetmek mümkün. İnsanlar zorunlu ihtiyaçları haricinde harcama yapmıyor. Söke merkezde ticari hareket diye bir şey kalmadı. Bu durum gıda sektöründe bile değişmiyor. Söke’de geçtiğimiz yıllarda büyük bir hareket olmasa bile pamuk hasat sezonunda bir kıpırdama hissedilirdi. Bu sezon bu kıpırdamayı bile hissedemedik. İnsanlar bırakın alış veriş yapmayı sokağa çıkmaya bile çekiniyor. Büyük bir durgunluk ve tedirginlik var.”dedi.

Mehmet Gül özellikle 15 temmuz ve sonrasında yaşananların yanı sıra Ortadoğu da yaşanan savaş halinin vatandaşları yakından etkilediğini söyleyen Mehmet Gül “Sezona kötü başladık. Rusya krizinden sonra turist sayısında büyük bir azalma meydana geldi. Bunun yanında yaşanan terör olayları ve arkasından 15 temmuz başarısız kalkışmanın ardından piyasalar durgunlaştı. Buna bağlı olarak özellikle Irak ve Suriye’de iç karışıklıklar vatandaşı tasarrufa zorladı. İnsanlar harcama yapmak istemiyor. Bu da piyasalarda durgunluğun daha fazla hissedilmesine neden oluyor. Durgunluğun önümüzdeki aylarda daha fazla kendini hissettirmesinden tedirginlik duyuyoruz.”dedi.

Söke Demirciler ve Madeni Eşya Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Tokmakoğlu, durgunluğun sadece çarşıda görülmediğini belirterek “Söke Sanayi Sitesinde de durgunluğu hissediyoruz. Geçmiş yıllarda pamuk hasadı bittiğinde üretici ekipmanlarını sanayiye getirir, bakımlarını yaptırırdı. Bu sene böyle bir durum yok. Geçmiş yıllarda iş var, para yok diyorduk. Bu sene işte yok, parada yok. Üretici ekipmanını mecbur kalmayınca yaptırmıyor. Ne zaman bir yeri koptu veya kırıldı o zaman gelip yaptırıyor. Söke sanayisinde son yılların en büyük durguluğu yaşanıyor. Pamuk hasadı üstünde ekipmanını yaptırmayan bir üretici hasat sonunda hiç yaptırmaz. Söke sanayi sitesinde önümüzdeki aylarda durgunluğun daha da artmasından korkuyoruz. Eskiden iş var para yok diye şikayet ediyorduk. Şimdi hem iş yok hem de para yok. Büyük bir durgunluğa doğru gidiyoruz. Söke’de bu durgunluğu ortadan kaldıracak bir ışıkta görünmüyor. İnşallah korktuğumuz gibi olmaz da işler açılır.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.