Son Dakika

• No Posts Found

MUHTARLAR SORUNLARINI SAHİPLENECEK DERNEK İSTİYOR

Aydın ilinin Büyükşehir olması ile birlikte vatandaşların adeta şikayet kapısı haline gelen muhtarlar, sıkıntılarını sahiplenecek dernek yapılanmasına gidilmesi konusunda bir araya geldiler. 49 mahalle muhtarından 11 tanesi cumartesi günü Yenikent Mahallesindeki bir kafeteryada buluşarak hem kahvaltı yaptılar, hem de sorunlarını konuştular.

Yenicami, Fevzipaşa, Atatürk, Çeltikçi, Yenikent. Yamaç, Burunköy, Aslanyaylası, Savuca, Akçakaya ve Çalışlı mahalle muhtarları katıldılar. Muhtarlar kahvaltıda mahallelerindeki sıkıntıları dile getirdiler. Muhtarların mahallelerindeki sıkıntıları basın yoluyla dile getirdiklerinde yerel yönetimlerin baskısı ile karşılaştıklarından söz ettiler. Bu baskıları en aza indirmek için örgütlü şekilde karşı koyma yolları üzerinde durdular. 30 muhtarın kahvaltıya katılım sözü verdiği, ancak bazı muhtarlar mazeret bildirerek kahvaltıya katılmadıkları belirtildi.

Toplantı sonunda bazı mahalle muhtarları açıklamalarda bulundular. Atatürk Mahalle Muhtarı Zeki Acet yaptığı açıklamada, muhtarların son zamanlarda vatandaşların dert kapısı haline geldiğini belirterek “Vatandaş sokağında bir sorun varsa önce muhtara geliyor. Sokakta çöp toplanmadı muhtar, su patladı muhtar gibi belediyelerin yapmaları gereken en temel görevlerinde bile bize şikayet ediyorlar. Muhtar bir güçtür ancak bir araya gelen, birlikte olan muhtarlar daha büyük güçtür. Muhtarlar bir çatı altında olursa daha güçlüdür. Buda muhtarlar derneğidir. Söke’de Muhtarlar Derneği var. Bu dernek daha aktif olmalıdır. Muhtarların sorunlarını sahip çıkmalıdır. Şu anda Söke’deki dernek ne yazık ki bu görevini yapmıyor. Derneğe daha aktif hale getirmenin yollarını aramak için bir araya geldik.”dedi.

Burunköy Mahalle Muhtarı Muharrem Kaçar yaptığı açıklamada en büyük sorunlarının başında birlik ve beraberlik geldiğini belirterek “Söke’nin 49 mahallesi var. Bu 49 mahalle muhtarı bir araya gelemiyor. Söke Muhtarlar derneği faal değil. Daha faal bir yönetim istiyoruz. Şu andaki yönetimdeki arkadaşlarımız işleri çok olduğu için derneğe zaman ayırmıyor. Muhtarlar yalnız bırakılıyor. Dernek sahip çıkmıyor. Muhtarları bir araya getirecek bir yönetim istiyoruz. Bu günkü toplantıya dernek başkanını da davet ettik ama gelmedi. Görevlerini yapmayacaklarsa istifa etsinler.”dedi.

Akçakaya Mahalle Muhtarı Nihat Gölcük, dernek başkanı Mustafa Öztürk’ün görevini yapmadığını belirterek “Dernek var mı yok mu belli değil. Artık dernek başkanlığı görevini kaldıramıyor. 20 Ekim tarihinde Muhtarlar günü kutlandı. O gün değişik kurumlardan derneğe ziyaret gelecek olan yetkililer vardı. Ne yazık ki muhtarlar gününde bile dernek açılmadı. Kendisini göreve çağırıyoruz. Görevini yapmayacaksa istifa etsin.”dedi.

Savuca Mahalle Muhtarı Tuncel Uyanık, güzel bir toplantı olduğunu belirterek “Burada bir araya gelip sıkıntılarımızı konuştuk. Mahallelerimizde sorun diz boyu. Özellikle Savuca gibi mahallelerde halk bizi belediye başkanı gibi görüyor. Hizmeti bizden istiyor. Bizde sıkıntıları yerel idareye aktarıyoruz. Biz sıkıntıları yerel idareye aktardığımızda idarecilerden tepki de görüyoruz. Burada Söke Muhtarlar Derneğinin araya girmesi gerekli. Ama girmiyor. Görevini yapmıyor. Bugün toplantıya katılmayan bir başkanı istemiyoruz.”dedi.

Yenikent Mahalle Muhtarı Mehmet Dikici, kahvaltılı toplantıya tüm muhtarların davet edildiğini belirterek “Söke muhtarın büyük çoğunluğu dernek olduğunu bile bilmiyor. Muhtarlardan kopuk senenin 365 günü kapalı bir dernek. Biz muhtarların sorunlarına sahip çıkan daha kaliteli bir dernek istiyoruz. Burada bu amaçla bir araya geldik. Bir çalışma başlatıyoruz. İşi olan dernek yönetiminde yer almasın, işi olmayan ve bu işi yapabilecek kişiler göreve gelsin. İşi çoksa istifa etsin. Önümüzdeki günlerde güzel işler olacak.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.