Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE KAYIT DIŞI İLE DAHA ETKİN MÜCADELE YAPILACAK

Söke’deki esnaf ve sanatkarlar odaları yöneticileri tarafından gündeme getirilen kayıt dışı konusunda açıklamalarda bulunan Aydın Vergi Dairesi Başkanı Cemil Müssevitoğlu, görevlerinin başında kayıt dışı ile mücadelenin geldiğini belirterek, bundan sonraki dönemde bu konuda daha etkin çalışma sözü verdi.

Demirciler ve Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Ahmet Tokmakoğlu, Söke Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Karataş, Aydın Vergi Dairesi Başkanı Cemil Müssevitoğlu’dan kayıt dışı konusunda daha etkin mücadele için destek istediler. Söke’de en büyük sıkıntılarının başında kayıt dışı çalışanlar geldiğini söyleyen Oda başkanları, kayıt dışılığı belediye, vergi dairesi ve esnaf odaları ile birlikte çalışılarak önlenebileceğini belirttiler. Ruhsatların birlikte verilmesi durumunda kayıt dışı çalışmanın en aza indirileceğini söylediler. Bunun yanında Söke Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Karataş, 2016 yılının her bakımdan olumsuz geçtiğini belirterek “Bir Rusya krizi yaşandı. Bundan dolayı turist sayısı azaldı. 15 Temmuz tarihinde hiç kimsenin tasvip etmediği bir kalkışma yaşandı. Terör olayları arttı. Bu durum ülke ekonomisini olumsuz etkiledi. Esnaflar da bu durumdan doğrudan etkilendi. Şu anda küçük esnaf kazanmıyor. Esnaf zor durumda. Vergisini zamanda ödemeyenlere ödeme avantajları getiriliyor, zamanında ödeyenlere de indirim getirilsin,. Bu rakam yüzde 5 olabilir. Bu şekilde vergisini zamanında ödeyen de mağdur duruma düşmez. 2016 yılı esnaf bakımından kara bir yıl oldu. Bununla birlikte 2017 yılının da pek iyi geçmeyeceği şimdiden görülmeye başlandı.”dedi.

Bunun üzerine Cemil Müssevitoğlu esnafın her türlü sıkıntısını çözmek görevlerinin başında geldiğini belirterek “Bizim başlıca görevlerimizden biri kayıt dışılığı önlemek. Kayıt dışılığı kayıt altına almak. Çünkü kayıt dışı çalışan devlete vergide vermiyor. Doğal olarak devlet bu işten zarar da görüyor. Aydın ilinde bir güzellik var. Esnaf odaları bizim işimizi kolaylaştırıyor. Sizlerinde desteği ile biz bu kayıt dışılığın hakkından geliriz. Bizim için her türlü kazanç vergilendirilmelidir. Sizlerin sıkıntısı haksız rekabet. Biz kayıt dışı çalışanları kayıt altına almak için daha etkin mücadele yapacağız. Bunu yapmadığımız takdirde görevimizi yapmamış oluruz. Kayıt dışı ile mücadele konusunda diğer kurumlardan da destek alırız. Sizin sıkıntılarınız bizim görevimizdir.”dedi.

Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı’nın geçici vergide indirim yapılabileceği gibi sözlerinin basına yansıdığını söyleyen Cemil Müssevitoğlu “Borcunu zamanında ödeyene indirim olacak. Bu önümüzdeki günlerde netleşecek. Vergi kazançtan alınır. Esnaf kazanmıyorsa vergi isteyemeyiz. Biz esnafın yanındayız. Ekonomide çarkın dönmesini sağlayacağız. Elimizi taşın altına koyacağız. Siz varsanız biz varız. Siz yoksanız bizde yokuz. Bakanlığımız bizden sürekli sizlerin dertlerini dinlememizi istiyor. Biz hareket halindeyiz. İlçeleri dolaşıyoruz. Cuma günü Söke’deydik. Pazartesi günü (bugün) Germencik’te olacağız. Bizim için önemlisiniz. Ekonomiyi can veriyorsunuz. Sıkıntıların çözümünde yanınızdayız.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.