Son Dakika

• No Posts Found

Depboylu: “14-15 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN RIZASI OLMAZ”

Dün Söke’ye gelen MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, AK Parti tarafından gündeme getirilen iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması konusundaki önergenin yasalaştığında ilerde büyük sıkıntılar doğuracağını söyledi.

Söke’ye geliş nedeninin geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Özel bir okulun açılış törenine katılamadığı için bunu telafi etmeyi amaçladığını söyleyen MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kendisini Çocuklara yönelik Cinsel İstismar Komisyonu üyesi olduğunu söyleyen Milletvekili Deniz Depboylu “Şu anda görüşülen çocuklara yönelik cinsel istismara geri bırakan hüküm torba yasada yoktu. Torba yasadan sonra AK Partili milletvekilleri tarafından bir gece torba yasasına dahil edildi. Ben çocuk istismarları ile ilgili daha önce bir önerge vermiştim. Bu önerge komisyonda AK Partili üyelerin oyları ile red edildi. Ben o komisyonda bulunmuştum. Bu önerge yasalaşırsa erken yaşta evliliklerin önünü açar. AK Partililer erken yaşta evlilik bizim kültürümüzde var diye bunu savunuyor. Ancak durum bu kadar masum değil. Önergenin çerçevesi bunu aşıyor. Onlar iradeyi etkilemeden diyor. İradeyi etkilemeden istismar olur mu?. 15 yaşındaki bir çocuğun rızası olur mu?. Bu adı üzerinde çocuk.

Bizim kanunlarımızda 18 yaşın altındaki çocukların seçme hakkı var mı? Yok. 18 yaşın altındaki çocuk ehliyet alıyor mu almıyor. 18 yaşın altındaki devlet işe alıyor mu almıyor.Bazı yerlere yanında velisi ile giriyor. Ama biz 18 yaşın altında 14-15yaşındaki çocuklara evlendiriyoruz. Böyle bir şey olmaz. Bu yasa gelecekte büyük sorunlar yaşatacaktır. Sonuçlarını kestirmek şimdiden mümkün değil. İçerde bu durumda 3 bin kişinin evli olduğu söyleniyor. Cinsel istismara uğrayan çocukların kaç tanesi kendi rızası ile evlendi. Bunu bilen var mı yok. Bu çocuklara aileleri evlenmeleri için baskı yapıp yapmadığını bilen yok. Dışarıya çıkarmak istedikleri kişilerin cinsel istismarda bulunduğu çocuk ile arasındaki yaş farkını bilen var mı?. Bunlar hep bilinmeyen nedenler. Bunun yanında sıkıntılardan birisi de aile bütünlüğünün korunmasıdır.

Benim bu yasayı desteklediğimi iddia ediyorlar. Ben bu yasayı komisyonda desteklemedim. Önerge geldiğinde şerh koydum. O gün ne diyorsam bugünde aynısını söylüyorum. Büyük yaştakiler çocukları istismar ettilerse cezalarını çeksinler. İki çocuk evlendirildiyse bu sefer anne ve babaları cezalandırılsın. Bu yasayı mecliste evet demeyeceğiz. Kanaatime göre önerge AKP’li vekillerin oyları ile yasalaşır.”dedi.

Başkanlık sistemi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Depboylu, 15 temmuz tarihinde devletin sıkıntıya girdiğini belirterek “Ordu ve emniyette sıkıntı yaşandı. Şu anda İŞİD, PKK gibi terör örgütleri ile mücadele ediyoruz. Devletin güçlü şekilde vatanını savunması gerekiyor. Cumhurbaşkanı şu anda yasal çerçeve içinde  hareket etmiyor. FETÖ konusunda 2011 yılında bizim liderimiz devleti uyardı. Önümüzde tehditler var. Bu şekilde ülkenin yönetilmesi zafiyet yaratıyor. Bu fiili durumun bitirilmesi gerekli. Bu niyet üzerine AKP anayasa taslağı hazırladı. Bir komisyon kuruldu. O komisyonda bizimde milletvekilimiz var. Biz parlamenter demokrasiden yanayız. Mecliste 330 bulunursa milli iradeye gidilir.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.